Biała Sobota - bezpłatne badania przesiewowe USG w kierunku tętniaka aorty brzusznej

W najbliższą sobotę 20 maja w godz. 8.00-11.00 i 12.00-14.00 w poradni chirurgii naczyń Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu (hol główny) odbędą się bezpłatne badania przesiewowe USG w kierunku tętniaka aorty brzusznej. W trybie płatnego badania pacjent musiałby zapłacić za tę diagnostykę około 60-80 zł. 

Badanie skierowane jest do osób powyżej 60 roku życia – bez już rozpoznanego tętniaka aorty brzusznej. Zgłoszenia osób, u których nie były wykonane tego typu badania, należy kierować do koordynatora programu Oddziału Chirurgii Naczyń Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu pani Teresy Bereś. Zgłoszenia będą przyjmowane w pokoju 219, I piętro, budynek administracji lub pod numerem telefonu 16-677 50 41 w dniach 17-19 maja w godz. od 9.00 do 10.00. Liczba miejsc jest ograniczona, przebadanych zostać może około 150 osób.

Badanie polegać będzie na wykonaniu USG aorty brzusznej i tętnic biodrowych. Po zakończeniu badania istnieją dla pacjentów cztery możliwości dalszego postępowania:

bez tętniaka – kontrola za 5 lat;
TAB 3-5 cm – obserwacja pod kontrolą poradni chirurgii naczyń za 3-6 miesięcy od rozpoznania;
TAB 5-6 cm – kontrola w poradni chirurgii naczyń do 30 dni;
TAB powyżej 6 cm – skierowanie wystawione przez lekarza poz do leczenia w Oddziale Chirurgii Naczyń.

Badanie potrwa ok. 5-10 min. Pacjenci od razu poznają wynik.

Lekarze Oddziału Chirurgii Naczyń Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio zapraszają mieszkańców Przemyśla i powiatu przemyskiego do skorzystania z możliwości bezpłatnego przebadania.