Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu www.bip.gov.pl

Podsumowanie – Biała Sobota w Poradni Okulistycznej

W dniu 10 czerwca tego roku w Przychodni Okulistycznej naszego szpitala zorganizowana została „Biała Sobota”. Akcja miała na celu przeprowadzenie badań przesiewowych w kierunku występowania zaćmy. Skierowana była do mieszkańców Przemyśla oraz powiatu przemyskiego. Zgodnie z założeniami dedykowana była zwłaszcza pacjentom powyżej 40. roku życia, u których w ostatnim czasie doszło do pogorszenia widzenia, z obciążeniami genetycznym rodzinnego występowania zaćmy, chorym na cukrzycę oraz długotrwale leczonych sterydami.

Badania przeprowadzane były w Poradni Okulistycznej oraz w gabinecie tzw. „Ciemni” Oddziału Okulistyki z wykorzystaniem sprzętu. Badana była ostrość widzenia, ciśnienie wewnątrzgałkowe, a następnie przezierność ośrodków optycznych i dno oka. W trakcie procedur medycznych lekarze udzielali szeregu porad, w przypadku odstępstw od normy wyjaśniali dalsze postępowanie. Badania wykonywane były przez lekarzy Oddziału Okulistyki.

Przebadano łącznie 117 pacjentów, u których stwierdzono :

• 42 pacjentów - zaćma zaawansowana nadająca się do zabiegu,
• 39 pacjentów - zaćma początkowa wymagająca okresowych kontroli w poradni okulistycznej,
• 36 pacjentów - nie stwierdzono początku choroby.

U przebadanych pacjentów przeprowadzone badania przesiewowe ukazały inne problemy okulistyczne:


• 3 osoby miały podwyższone ciśnienie w gałce ocznej wymagające przeprowadzenia szczegółowych badań w kierunku występowania jaskry,
• 4 osoby z podejrzeniem zwyrodnienia plamki żółtej do dalszej diagnostyki,
• 1 osoba z podejrzeniem nowotworu czerniaka błony naczyniowej.

Wszystkim pacjentom wystawiono kartę informacyjną z przeprowadzanych badań przesiewowych oraz adnotacją dla lekarzy rodzinnych, na podstawie której każdy z pacjentów może uzyskać skierowanie na operację zaćmy lub skierowanie do Poradni Okulistycznej w celu dalszego leczenia. Wszystkim pacjentom bardzo serdecznie dziękujemy za wyrozumiałość, cierpliwość oraz tak liczne przybycie.

 

Tekst: Dział Rozwoju, Promocji i Komunikacji Społecznej.

Kategoria: