Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu www.bip.gov.pl

Biała Sobota – w Przychodni Okulistycznej w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu - Podsumowanie

W dniu 10.06.2017 na terenie Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu w Przychodni Okulistycznej zorganizowana została „Biała Sobota”. Akcja miała na celu przeprowadzenie badań przesiewowych w kierunku występowania zaćmy i skierowana była do mieszkańców miasta Przemyśla oraz powiatu przemyskiego. Zgodnie z założeniami akcja była dedykowana zwłaszcza pacjentom powyżej 40 roku życia u których w ostatnim czasie doszło do pogorszenia widzenia, z obciążeniami genetycznym rodzinnego występowania zaćmy, chorym na cukrzycę oraz długotrwale leczonych sterydami.

Badania przeprowadzane były w Poradni Okulistycznej oraz Gabinecie tzw. „Ciemni” Oddziału Okulistyki, z wykorzystaniem dostępnego sprzętu. Badana była ostrość widzenia,ciśnienie wewnątrzgałkowe, a następnie przezierność ośrodków optycznych i dno oka . W trakcie procedur medycznych lekarze udzielali szeregu porad, w przypadku odstępstw od normy wyjaśniali dalsze postępowanie. Badania wykonywane były przez lekarzy Oddziału Okulistyki.

 

Przebadano łącznie 117 pacjentów u których stwierdzono :
• 42 pacjentów- zaćma zaawansowana nadająca się do zabiegu
• 39 pacjentów- zaćma początkowa wymagająca okresowych kontroli w poradni okulistycznej
• 36 pacjentów- nie stwierdzono początku choroby.

U przebadanych pacjentów przeprowadzone badania przesiewowe ukazały inne problemy okulistyczne:
• 3 osoby miały podwyższone ciśnienie w gałce ocznej wymagające przeprowadzenia szczegółowych badań w kierunku występowania jaskry
• 4 osoby z podejrzeniem zwyrodnienia plamki żółtej do dalszej diagnostyki
• 1 osoba z podejrzeniem nowotworu czerniaka błony naczyniowej.

Wszystkim pacjentom wystawiono kartę informacyjną z przeprowadzanych badań przesiewowych oraz adnotacją dla lekarzy rodzinnych na podstawie której każdy z pacjentów może uzyskać skierowanie na operację zaćmy lub skierowanie do Poradni Okulistycznej w celu dalszego leczenia. Wszystkim pacjentom bardzo serdecznie dziękujemy za wyrozumiałość, cierpliwość oraz tak liczne przybycie.

 

                                                                                                                                                        Dział Rozwoju, Promocji i Komunikacji Społecznej.

Kategoria: