Minęło dopiero kilka dni od podpisania umowy, a już są pierwsze efekty współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie. Wspólnie będziemy pracować nad wytworzeniem innowacyjnego testu do wczesnego wykrywania tętniaków aorty brzusznej. Na ten cel otrzymaliśmy grant z Agencji Badań Medycznych, a jego kwota opiewa na 5,136 mln zł.
Projekt ma na celu opracowanie nowoczesnych metod diagnostycznych, które mogą pomóc w szybkim i skutecznym wykrywaniu tętniaków aorty brzusznej. Pozwoli to na szybszą interwencję medyczną, a tym samym zmniejszenie ryzyka powikłań.
Tętniak aorty brzusznej to groźne schorzenie, które wynika z wielu różnych czynników, w tym predyspozycji genetycznych, stanowiąc poważne zagrożenie zdrowotne. Najnowsze badania wskazują, że czynniki genetyczne odgrywają kluczową rolę w powstawaniu tego schorzenia, co otwiera nowe możliwości w diagnostyce i leczeniu pacjentów.
Choroba jest podstępna i śmiertelnie niebezpieczna, ponieważ nie daje praktycznie żadnych objawów. Z tego względu trudno wykryć tętniaka w porę. Z kolei, gdy już dochodzi do jego pęknięcia, na ratunek często bywa zbyt późno i pacjenci umierają wskutek silnego krwotoku wewnętrznego, zanim jeszcze dotrą do szpitala.
W naszym szpitalu kilka lat temu wprowadziliśmy rozwiązanie określane jako „Centrum kompleksowego leczenia tętniaków tętnicy głównej (Aortic Center)”. Pozwala ono na skoordynowane prowadzenie diagnostyki i leczenia, co w efekcie pozwala zmniejszyć liczbę pacjentów z pęknięciem tętniaków, a co za tym idzie – śmiertelność chorych. Dodatkowe możliwości diagnostyczne pozwolą jeszcze bardziej zwiększyć przeżywalność pacjentów z tym schorzeniem.
Od kilku lat bardzo mocno stawiamy na innowacje i otwieramy się na nowe możliwości w diagnostyce i leczeniu. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie oraz otrzymanemu grantowi, stawiamy ważny krok w kierunku leczenia chorób naczyniowych. Jest duża szansa, że dzięki temu za kilka lat pojawi się metoda, która pozwoli wykrywać tętniaki na wczesnym etapie, co przełoży się na poprawę zdrowia pacjentów i ich dłuższe życie – mówi dr n. o zdr. Barbara Stawarz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu.
Liderem projektu jest Uniwersytet Medyczny w Lublinie, a kierownikiem merytorycznym – prof. dr hab. n. farm. Anna Bogucka-Kocka, kierownik Katedry i Zakładu Biologii z Genetyką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Ze strony Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu ośrodkiem współpracującym będzie Oddział Chirurgii Naczyniowej pod kierownictwem lek. Piotra Stabiszewskiego, który pełni również rolę konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii naczyniowej.
Konkurs, w ramach którego przyznany został grant, był prowadzony przez Agencję Badań Medycznych. Projekt będzie finansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) przeznaczonych na realizację badań o charakterze aplikacyjnym w obszarze biomedycznym. Przyznana kwota wsparcia to 5 136 368,75 zł.