Click to listen highlighted text!

Wojewódzki Szpital w Przemyślu

Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio
w Przemyślu

"Służyć życiu ze wspaniałomyślnym entuzjazmem"

Rejestracja do poradni tel: (16) 736-05-00

Porody

Szanowni Rodzice!

Bardzo nam miło, że do tak ważnego wydarzenia w Państwa życiu, jakim są narodziny dziecka wybraliście nasz szpital. Każdego dnia dokładamy wszelkich starań, aby Mamy i Dzieci objąć profesjonalną i troskliwą opieką. Zapewniamy, że będziecie w dobrych rękach. Już od przyjęcia na oddział towarzyszyć Wam będzie wykwalifikowana kadra lekarska i położniczo-pielęgniarska.

Kliniczny Oddział Ginekologiczno-Położniczy

Kliniczny Oddział Ginekologiczno-Położniczy

Wejście na Blok Porodowy

Wejście na Blok Porodowy

Sala porodowa

Sala porodowa

Sala porodowa

Sala porodowa

Sala USG

Sala USG

Oddział Neonatologiczny

Oddział Neonatologiczny

Szkoła rodzenia

Wyposażenie Bloku Porodowego stanowi najnowszy system nadzoru elektronicznego nad matką i płodem oraz pełną gotowość sali cięć cesarskich w zapewnieniu bezpieczeństwa rodzącej i jej dziecka.

Cztery stanowiska porodowe umożliwiają odbycie porodu w towarzystwie męża lub osoby bliskiej w warunkach zbliżonych do domowych. Kobieta rodząca ma zapewnioną swobodę rodzenia w obecności wybranej bliskiej osoby, kontakt z dzieckiem bezpośrednio po porodzie, pomoc i wsparcie oraz edukację i poradnictwo.

Do państwa dyspozycji oddajemy jednoosobowe klimatyzowane stanowiska porodowe wyposażone w drabinki, materace, liny, piłki, worki sako wraz z węzłem sanitarnym.

W skład Bloku Porodowego wchodzą pomieszczenia zapewniające komfort, intymność oraz poczucie bezpieczeństwa dla naszych pacjentek. Staramy się stworzyć takie warunki, aby poród był wspominany przez kobietę i jej rodzinę jako najszczęśliwszy i najpiękniejszy okres w życiu.

 

 

Pomożemy Państwu przeżyć piękne, ale trudne chwile porodu w przyjaznej i domowej atmosferze. Wykwalifikowany personel pomoże przyszłym mamom poradzić sobie z bólem porodowym wykorzystując metody niefarmakologiczne tj. masaż, imersja wodna, muzykoterapię oraz farmakologiczne.

Po urodzeniu dziecka niezwłocznie pomożemy mamie w karmieniu piersią i kangurowaniu.

 

Zapraszamy do odwiedzania naszej placówki jeszcze przed porodem. Podczas wizyty oprowadzimy państwa po oddziale, pokażemy Blok Porodowy oraz odpowiemy na nurtujące pytania

Po porodzie w odcinku położnictwa zapewniamy jednoosobowe sale z węzłem sanitarnym. Każda sala posiada TV. 

Pobyt pacjentki w odcinku położniczym trwa średnio:

– po porodzie naturalnym – 2 dni

– po cięciu cesarskim – 3 dni

 

System rooming-in umożliwia stałe przebywanie mamy z dzieckiem. Rodzice uczestniczą we wszystkich czynnościach pielęgnacyjnych i badaniach dziecka

Naszym priorytetem jest pomoc kobiecie w karmieniu piersią, dlatego powołano edukatora ds. laktacji, aby w prosty sposób promować i wspierać karmienie piersią. Edukator ds. laktacji udziela informacji i wsparcia emocjonalnego oraz praktycznego z uwzględnieniem adaptacji noworodka do życia pozałonowego.

 

Życzliwy i profesjonalny personel medyczny oddziału jest zawsze dostępny do udzielenia pomocy.

Oddział Neonatologiczny z Pododdziałem Patologii Noworodka Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu jest miejscem wyspecjalizowanym w opiece nad noworodkiem zdrowym, chorym, a także urodzonym przedwcześnie. 

W Oddziale stosujemy leczenie oparte na rekomendacjach polskich i światowych towarzystw naukowych, realizujemy standardy opieki okołoporodowej:

– Zapewniamy opiekę nad noworodkiem zdrowym w okresie adaptacji do życia poza łonem matki;

– Po porodzie: oceniamy noworodka w skali Apgar, podajemy witaminę K w celu profilaktyki choroby krwotocznej, wykonujemy zabieg Credégo zapobiegając zakażeniu przedniego odcinka oka; u noworodków matek Hbs+ stosujemy czynno-bierną profilaktykę wrodzonego zakażenia HBV;

– Badamy noworodka do 12 godzin od urodzenia oraz 1 raz na dobę podczas jego pobytu z matką w Oddziale Położniczym;

– Dbamy o kangurowanie, w tym o bezpośredni i nieprzerwany kontakt noworodka z ciałem mamy „skóra do skóry” bezpośrednio po porodzie a także po cięciu cesarskim;

– Wspieramy mamę i uczymy wszystkich czynności przy dziecku, promujemy ideę karmienia piersią, uczymy technik przystawiania noworodka do piersi (zapewniamy opiekę doradcy laktacyjnego). Nie zapominamy o wypoczynku każdej mamy, roztaczając opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem;

– Zachęcamy do karmienia dziecka piersią po narodzinach tak szybko, jak jest to możliwe. Dla dzieci urodzonych przedwcześnie, do czasu rozbudzenia laktacji u mamy, zapewniamy mleko kobiece z Regionalnego Banku Mleka Kobiecego, które stanowi cenny lek dla wcześniaków i noworodków chorych;

– Wykonujemy testy przesiewowe:

  • Program Powszechnych Badań Przesiewowych Słuchu (obowiązkowe badanie przesiewowe słuchu metodą rejestracji otoemisji akustycznej);
  • test w kierunku chorób metabolicznych (wykonywany z próbki krwi noworodka pobranej przez nakłucie pięty między 48 a 96 godziną życia);
  • test saturacji (tzw. test pulsoksymetryczny jest badaniem przesiewowym w kierunku przewodozależnych wad wrodzonych serca);

– Zapewniamy wykonanie szczepień ochronnych zgodnie z kalendarzem szczepień;

– Po ukończeniu 2 dni (ukończone 48 godzin życia) i przy braku przeciwwskazań medycznych noworodka wraz z mamą kwalifikujemy do wypisu do domu. Pacjenci informowani są o wypisie na obchodzie porannym, planowe wypisy odbywają się koło godziny 14. W dniu wypisu mama otrzymuje 2 kopie karty informacyjnej z dalszymi zaleceniami oraz książeczkę zdrowia dziecka.

Poza profesjonalną opieką zespołu terapeutycznego (lekarzy neonatologów, pielęgniarek i położnych ze specjalizacjami neonatologicznymi, doradcy laktacyjnego) dedykowaną noworodkom zdrowym zapewniamy również opiekę medyczną nad noworodkami przedwcześnie urodzonymi, a także donoszonymi, chorymi noworodkami wymagającymi intensywnej terapii.

Gdy noworodek wymaga dodatkowej opieki neonatologicznej: rozszerzonej diagnostyki lub odpowiedniego leczenia do dyspozycji jest Odcinek Patologii Noworodka, wyposażony w zaawansowany sprzęt do intensywnej terapii noworodka, w tym:

  • Inkubatory: hybrydowe najnowszej generacji oraz inkubatory otwarte
  • Wielofunkcyjne respiratory oraz sprzęt do wentylacji nieinwazyjnej
  • Pompy infuzyjne
  • Ultrasonografy z kolorowym Dopplerem
  • Mobilny aparat RTG, EKG
  • Inkubatory transportowe z aparatem do wentylacji nieinwazyjnej
  • Lampy do fototerapii
  • Łóżeczka podgrzewane, tzw. ciepłe gniazdka
  • Profesjonalne fotele do kangurowania

Noworodkiem opiekuje się lekarz neonatolog oraz pielęgniarka neonatologiczna. W razie potrzeby wcześniaki i chore noworodki przekazywane są karetką neonatologiczną „N” do hospitalizacji w innych ośrodkach specjalistycznych.

W naszym Oddziale rodzice są zawsze mile widziani i stanowią nieodzowną część procesu leczniczego. Matka ma możliwość pozostać w Oddziale do czasu zakończenia leczenia dziecka. Nawet u ciężko chorych dzieci promowany jest kontakt matki z dzieckiem poprzez pędzlowanie jamy ustnej siarą matki, kangurowanie, przystawianie do piersi. Zachęcamy rodziców do aktywnego uczestnictwa w procesie terapeutyczno-pielęgnacyjnym. W tym ciężkim i stresującym okresie, jakim jest choroba dziecka, otaczamy Rodzinę profesjonalną opieką. W trudnych chwilach oferujemy także pomoc doświadczonego psychologa.

TORBA NA POBYT W SZPITALU – MATKA:
  1. Podpaski duże ( 2-3 opk)
  2. Wkładki laktacyjne (2 opk)
  3. Majtki jednorazowe lub bawełniane
  4. Szlafrok
  5. Koszule do karmienia (3 szt)
  6. Biustonosz do karmienia
  7. Maść na brodawki (ochrona sutków)
  8. Woda niegazowana
  9. Wygodne obuwie (pantofle)
  10. Ręcznik papierowy do osuszania krocza
  11. Przybory toaletowe
TORBA DO PORODU:

(Najlepiej nieduża, posiadająca kółka i liczne przegródki)

  1. Woda mineralna z tzw. „dzióbkiem” (2-3 szt.)
  2. Koszulę, podkoszulki
  3. Ręcznik mały i duży
  4. Klapki pod prysznic, pantofle
TORBA NA POBYT W SZPITALU – DZIECKO:

(według uznania)

  1. Czapeczki cienkie bez wiązania (2 szt.)
  2. Skarpetki bezuciskowe (2-3 pary)
  3. Rękawiczki niedrapki (2-3 pary)
  4. Pieluchy tetrowe (3 szt na wypadek ulewania)
  5. Body i pajacyki (3 komplety)
  6. Kocyk
  7. Dodatkowo ocieplane body lub kombinezon

KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI DZIECKA:

  1. Emolienty do pielęgnacji skóry
  2. Chusteczki nawilżające
  3. Pieluchy jednorazowe

NA WYJŚCIE ZE SZPITALA:

  1. Kombinezon w zależności od pory roku (letni lub zimowy)
  2. Nosidełko (najczęściej jest to fotelik samochodowy)

Dokumenty:

  1. Dowód tożsamości
  2. Karta ciąży
  3. Wynik grupy krwi (ważny)
  4. Ostatnie wyniki badań
  5. Karty informacyjne z leczenia szpitalnego
  6. Inne zalecenia, konsultacje
DODATKOWO MOŻNA ZABRAĆ:
    1. Leki, które przyjmujesz
    2. Elektrody do TENS
    3. Telefon + ładowarka
    4. Ponadto krem pielęgnacyjny lub pomadka do ust
    5. Kubek, sztućce wg uznania
    6. Poduszki podporowe, które ułatwią siadanie i karmienie w pozycji siedzącej
    7. Poduszka mała typu „jasiek” pod głowę
    8. Książka/czasopismo do czytania
Skip to content Click to listen highlighted text!