Za nami dwa wydarzenia, w których organizacji uczestniczył Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu. 28 września w Hotelu Arłamów zgromadziliśmy się na konferencji „Szpital Wojewódzki w Przemyślu wczoraj i dziś – nowoczesność, kompleksowość, dostępność w leczeniu, pielęgnacji i rehabilitacji”. Natomiast dzień później byliśmy współorganizatorem certyfikowanego szkolenia „ESG oraz cyberbezpieczeństwo w szpitalach”.
– Dzisiejsza konferencja jest okazją, by zaprezentować zmiany zachodzące w naszym szpitalu w ostatnich latach. Z jednej strony sami jesteśmy ich współtwórcami, z drugiej jednak – w pędzie codziennej pracy – możemy nie dostrzegać naszych dokonań – powiedziała dyrektor Barbara Stawarz.
Często powtarzam, że wszystko, co się dzieje w szpitalu, jest efektem ogromnego zaangażowania wszystkich pracowników. Cieszę się, że w naszym szpitalu pracują ludzie z poczuciem misji, którym leży na sercu dobro pacjenta oraz rozwój szpitala
podkreśliła B. Stawarz.
– W porównaniu do innych szpitali, Przemyśl naprawdę nie ma powodów do wstydu. Wręcz przeciwnie, prezentujecie się państwo bardzo dobrze – zaznaczyła z kolei Iwona Karasowska-Stepaniak, zastępca dyrektora oddziału NFZ w Rzeszowie.
Uczestnicy mogli wysłuchać następujących wykładów i prezentacji:
- prof. uniw. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali – Organizacja szpitala w oparciu o model oddziałów wieloprofilowych oraz hospitalistów
- prof. dr hab. n. med. Grzegorz Raba – Nowoczesne leczenie krwotoków poporodowych
- prof. dr hab. n. med. Grzegorz Guzik – Nowoczesne rozwiązania operacyjne w ortopedii onkologicznej
- lek. med. Piotr Stabiszewski – Aortic center przykładem kompleksowego zaopatrzenia pacjentów z tętniakami.
- lek. med. Krzysztof Bukowski – Kardiologia w Przemyślu. Osiągnięcia i wyzwania na przyszłość
- lek. med. Jan Kulig – Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego
Swojego uznania dla naszej placówki nie krył Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali. – Jestem pod dużym wrażeniem osiągnięć całego zespołu przemyskiego szpitala. Jako kardiolog szczególnie zainteresowała mnie prezentacja dotycząca oddziału kardiologicznego i muszę powiedzieć, że Przemyśl jest na wysokim poziomie – skomentował.
Kolejnego dnia odbyło się certyfikowane szkolenie „ESG oraz cyberbezpieczeństwo w szpitalach”, które współorganizowaliśmy wraz z Polską Federacją Szpitali.
Celem szkolenia było wzmocnienie edukacji wśród personelu placówek leczniczych w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz cyberbezpieczeństwa. Zostało ono podzielone na dwa moduły – każdy gwarantujący po 4 punkty edukacyjne CPE dla uczestnika i każdy nagrodzony certyfikatem – odpowiednio zielonym (zrównoważony rozwój) lub niebieskim (cyberbezpieczeństwo).
Uczestnicy nie tylko słuchali wykładów i zapoznawali się z teoretycznymi aspektami obu zagadnień, ale ćwiczyli je w praktyce. Pozwalały na to gry symulacyjne przygotowane przez partnerów wydarzenia. W pierwszej uczestnicy zarządzali schematem planowania procesów segregacji odpadów dla osiągania oszczędności i zwiększania wydajności pracy oddziałów chirurgicznych. W drugiej natomiast należało odpowiednio zareagować na różnego rodzaju zagrożenia i ataki w obszarze cyberbezpieczeństwa. Zadania zostały przygotowane w oparciu o zdarzenia, które faktycznie miały miejsce. Słuchacze poznali również zalecenia Centrum E-Zdrowia w przypadku ewentualnego cyberataku.
Patronat nad konferencją objęli:
- Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa
- Marszałek Województwa Podkarpackiego
- Centrum e-Zdrowia