Trzeci rok z rzędu nasz szpital zajął 1. miejsce w woj. podkarpackim w rankingu „Gdzie Rodzić po Ludzku”. To wyróżnienie dowodzi, że opieka okołoporodowa jest tu na najwyższym poziomie.
Celem ranking „Gdzie Rodzić po Ludzku” jest wskazanie szpitali, w których kobiety mogą rodzić z poszanowaniem ich godności, prywatności i praw pacjenta. Jednocześnie są to placówki, które opiekę okołoporodową realizują na wysokim poziomie.
– Warunki w jakich dzisiaj rodzą kobiety, diametralnie różnią się od tych sprzed kilkudziesięciu, czy nawet kilkunastu lat. Podnoszą się też standardy opieki okołoporodowej. Patrząc na wyniki rankingu, można śmiało powiedzieć, że od kilku lat to szpital w Przemyślu wyznacza kierunek dla pozostałych porodówek – mówi dr n. o zdr. Barbara Stawarz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu.
– W naszym szpitalu kobiety rodzące mogą liczyć na szereg udogodnień, a przede wszystkim na pomoc wykwalifikowanego i miłego personelu, który stara się nie tylko pomóc w kwestiach medycznych, ale również tworzyć miłą atmosferę. Ktoś powie, że chwalę swoich pracowników. To prawda, ale te pochwały wynikają z opinii pacjentek – podkreśla B. Stawarz.
A pacjentki bardzo chwalą nasz personel. Jedną z zadowolonych pań jest Agata Rojek, która jesienią 2024 r. urodziła córkę. I jak zapewnia, wybór Przemyśla jako miejsca porodu był strzałem w dziesiątkę.
– Położna, pani Ania, była naprawdę cudowna, bardzo pomocna. Jej głos i zachowanie wprowadzały dużo spokoju. Wszystko odbywało się z ogromnym poszanowaniem prywatności. Dawała nam czas na rozmowę, niczego nie narzucała – opowiada.
Kobieta przyznaje, że początkowo zastanawiała się, czy wybrać właśnie Przemyśl. – Przekonały mnie opinie moich koleżanek, które tutaj rodziły. I faktycznie te pozytywne oceny się potwierdziły. Jestem bardzo zadowolona – mówi.
W naszym szpitalu każda kobieta ma możliwość porodu z osobą towarzyszącą, a później pobytu w sali jednoosobowej, wyposażonej w łóżka sterowane elektryczne, z węzłem sanitarnym i dostępem do telewizji. Oczywiście cały czas może przebywać na sali z dzieckiem.
Zarówno Kliniczny Oddział Ginekologiczno-Położniczy, jak i Oddział Neonatologiczny znajdują się w trzecim – najwyższym stopniu referencyjności.
Wartym podkreślenia jest fakt, że to właśnie opinie pacjentek tworzą ranking.
„Ranking Szpitali ‘Gdzie Rodzić po Ludzku’ jest oparty na opiniach kobiet, które dzielą się swoimi doświadczeniami w ramach kampanii społecznej ‘Głos Matek’. To wyjątkowe wyróżnienie jest wyrazem uznania dla zaangażowania, profesjonalizmu, troski o zdrowie oraz dobrostan matek i noworodków. Dzięki Waszej pracy i oddaniu kobietom udało się stworzyć miejsce, które wspiera godne, pełne szacunku doświadczenie porodu i macierzyństwa – czytamy w liście gratulacyjnym od Joanny Pietrusiewicz, prezes zarządu Fundacji Rodzić po Ludzku.
Jak powstaje ranking?
Ranking powstaje na podstawie monitoringu oddziałów położniczych w Polsce, prowadzonego przez Fundację Rodzić po Ludzku w sposób ciągły od lutego 2018 roku. Od tego czasu Fundacja zbiera dane od kobiet w ramach akcji „Głos matek ma moc zmiany”. W rankingu uwzględniane są informacje z ankiet wypełnianych przez kobiety, które rodziły w ostatnich trzech latach kalendarzowych. Dane są aktualizowane co 24 godziny, co czyni ranking procesem niezwykle dynamicznym. Do prezentacji wyników używane są odpowiedzi kobiet, które wypełniły ankietę on-line, dostępną na stronie: ankieta.rodzicpoludzku.pl.
Ranking obejmuje odpowiedzi kobiet z następujących obszarów:
1. Doświadczenia badanych związane z pobytem w szpitalu;
2. Relacja personel medyczny – kobieta;
3. Respektowanie planu porodu;
4. Ocena warunków sal porodowych i oddziałów położniczych;
5. Ogólna ocena opieki oraz czynniki wpływające na zadowolenie z opieki w szpitalu.