W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej doniesieniami (często nieprawdziwymi) na temat Zakładu Rehabilitacji, informuję, że będzie on nadal funkcjonował i świadczył usługi w takim samym zakresie jak dotychczas.
Zmieni się jedynie lokalizacja – wszystkie świadczenia dla pacjentów, którzy nie wymagają hospitalizacji będą udzielane w przychodni Centrum Leczenia Ambulatoryjnego nr 2 przy ul. Sportowej 6. W tym celu zostaną w nim odpowiednio dostosowane dodatkowe pomieszczenia.
Nie jest prawdą, że budynek nie posiada odpowiedniej infrastruktury. Wręcz przeciwnie – jest wyposażony w podjazd dla wózków oraz trzy windy, z czego jedna jest stosunkowo nowa i zapewnia odpowiednio dużo miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Zmiana lokalizacji nie spowoduje ograniczenia liczby przyjmowanych pacjentów ambulatoryjnych bądź wydłużenia czasu oczekiwania. Natomiast pacjenci wymagający rehabilitacji podczas pobytu w szpitalu nadal będą mieli ją zapewnioną na oddziałach.
Przychodnia przy ulicy Sportowej 6 znajduje się w ścisłym centrum miasta, w pobliżu dworca PKP i PKS oraz przystanków autobusowych linii miejskich i podmiejskich. Dla wielu osób, zwłaszcza spoza Przemyśla, taka lokalizacja będzie korzystniejsza, ponieważ nie będą musieli korzystać z przesiadek. Obok przychodni mieści się parking dla samochodów, w okolicy znajdują się także parkingi miejskie oraz parking przy supermarkecie.
Faktem jest, że budowa mostu kolejowego utrudnia komunikację samochodową w tej okolicy, ale jest to problem tymczasowy i nie może być powodem do tego, aby zatrzymać rozwój szpitala.
Należy podkreślić, że zmiana lokalizacji zakładu podyktowana jest koniecznością wygospodarowania dodatkowego miejsca dla utworzenia pododdziału kardiochirurgii w naszym szpitalu. Zakres planowanych świadczeń obejmuje wszystkie gałęzie kardiochirurgii, w tym chirurgię naczyń wieńcowych, kompleksowe leczenie wad zastawkowych, urazów serca i wielkich naczyń, leczenie zaburzeń rytmu serca, ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych, interdyscyplinarnych technik leczenia pacjentów.
Warto zwrócić uwagę, że obecnie na Podkarpaciu funkcjonuje tylko jeden oddział kardiochirurgii, ze względu na czas oczekiwania (w kolejce ok 390 pacjentów) nie jest w stanie na bieżąco leczyć naszych pacjentów z powodu braku wolnych miejsc. Zmuszeni jesteśmy wysyłać chorych do ośrodków oddalonych o około 250 kilometrów – w Lublinie lub Krakowie. Czas oczekiwania na takie leczenie jest niestety zbyt długi, zwykle wynosi kilkanaście dni, a czasem nawet kilka tygodni, mimo że są to chorzy wymagający przyjęcia w trybie pilnym.
Dlatego też pomysł utworzenia kardiochirurgii w strukturach naszego szpitala jest jak najbardziej uzasadniony. Pacjenci bez konieczności oczekiwania na bieżąco byliby przekazywani w ramach oddziałów do dalszej operacji kardiochirurgicznej bez potrzeby transportowania ich do odległych placówek. Zwiększy to bezpieczeństwo nas wszystkich – mieszkańców nie tylko Przemyśla i powiatu przemyskiego, ale całego województwa (przede wszystkim jego południowo-wschodniej części).
Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu
dr n. o zdr. Barbara Stawarz