W piątek, 7 marca 2023 r., uroczyście zakończyliśmy inwestycje związane z modernizacją oddziałów: Chirurgii Naczyniowej oraz Rehabilitacyjnego z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej, a także projektem „Dostępność Plus dla Zdrowia”.
Część oficjalna odbyła się w nowej, rozbudowanej części oddziału chirurgii naczyniowej. Jak zauważyła dyrektor szpitala Barbara Stawarz, jest to oddział, na który bardzo często trafiają pacjenci w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia.
Cieszy się on uznaniem pacjentów nie tylko z najbliższej okolicy, ale z całego województwa, a nawet z odległych rejonów Polski. Nasi specjaliści ciągle poszerzają swoje umiejętności, szkolą się i z sukcesami podejmują się nowych trudnych zabiegów
mówiła.
Oddział Rehabilitacyjny z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej, na który przejdziemy za chwilę pełni nieco inną rolę. Tam trafiają pacjenci już po operacjach, z ustabilizowanymi funkcjami życiowymi, ale wymagający dłuższej drogi w powrocie do zdrowia i pełni sprawności. Przykład tych dwóch oddziałów pokazuje, że w naszym szpitalu zapewniamy pacjentowi kompleksowe leczenie i rehabilitację, od sytuacji kryzysowych po powrót do pełnej sprawności
kontynuowała.
Poświęciliśmy dzisiaj także dwie nowe windy, wybudowane z programu „Dostępność plus dla Zdrowia”. Ułatwią one komunikację dla pacjentów, osób odwiedzających, a szczególnie dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że w przemyskim szpitalu „grosz jest dobrze zagospodarowany i wydawany nie tylko efektownie, ale przede wszystkim efektywnie”. Zwrócił też uwagę, że nasza placówka osiąga dobre rezultaty w różnych rankingach i konkursach, co jest efektem dobrego zarządzania i pracy całego zespołu. – Wiemy, że tych wyróżnień nie nadaje się na ładne oczy, ale muszą być faktyczne dokonania – mówił.
Szpital jest coraz lepiej zarządzany, a pani dyrektor ma mnóstwo pomysłów
dodał.
Zwrócił też uwagę, że niektóre zmiany mogą wywoływać kontrowersje, ale należy do nich podchodzić bardzo rozważnie, ponieważ będą służyć szpitalowi i mieszkańcom.
Pod adresem przemyskiego szpitala i jego dyrekcji padło wiele słów uznania i gratulacji za osiągnięcia ostatnich lat.
A uroczystość zaszczycili swoją obecnością, m.in.: Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego, Jolanta Tomczyk-Fila, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, która reprezentowała wojewodę Ewę Leniart, Iwona Karasowska-Stepaniak, zastępca dyrektora NFZ ds. medycznych, Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla i Jan Pączek, starosta powiatu przemyskiego, Adrianna Obutelewicz-Pyrzyńska, przewodnicząca Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala im. Św. O. Pio w Przemyślu, Bożena Ryczan, dyrektor Podkarpackiego Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy oraz wykonawcy przeprowadzonych prac: Edward Strzemiński, właściciel firmy Ogólnobudowlanej ESBUD, Zenon Wojtowicz, właściciel Przedsiębiorstwa Remontowo-Budowlanego i Jan Cag, właściciel Zakładu Elektromechaniki Dźwigowej i Instalatorstwa Elektrycznego.
Zakres robót na Oddziale Chirurgii Naczyniowej obejmował adaptację i dostosowanie pomieszczeń dla potrzeb oddziału, wraz z wykonaniem niezbędnych instalacji wewnętrznych: wody ciepłej i zimnej, centralnego ogrzewania, ciepła technologicznego, kanalizacji sanitarnej, wentylacji mechanicznej, klimatyzacji, gazów medycznych, elektrycznej oraz teletechnicznej, w tym m.in.: systemu sygnalizacji przeciwpożarowej oraz wykonaniu instalacji komputerowej.
Zreorganizowany Oddział Rehabilitacji z pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej został zlokalizowany w dawnej części administracyjnej szpitala, co wiązało się z: modernizacją istniejących instalacji, przebudową ścian działowych, czy wymianą stolarki drzwiowej i okiennej. Oddział zyskał także nowe okładziny podłogowe oraz ścienne i sufitowe, oświetlenie i osprzęt sanitarny.
Pomieszczenia oddziałów zostały przystosowane dla pacjentów niepełnosprawnych oraz spełniają założenia standardów dostępności budynków dla osób z niepełnosprawnościami
Reorganizacja oddziałów pozwoliła na zwiększenie komfortu oraz podwyższenie standardu pobytu dla pacjentów przebywających na oddziale, co przyczynia się do podniesienia jakości świadczonych usług w szpitalu.
W ramach programu „Dostępność Plus dla Zdrowia” szpital zyskał dwie zupełnie nowe windy do przewozu osób. Wiązało się to z przebudową budynku E i budową szybu windowego. Znajdują się one naprzeciw istniejących już wcześniej wind.
Zakupiono również szereg wyposażenia, które wspiera pobyt w szpitalu osób ze specjalnymi potrzebami, m.in.: stanowiska do pobierania krwi pacjenta otyłego, wózki do transportu pacjenta w pozycji siedzącej, łóżka rehabilitacyjne, łóżka elektryczne o podwyższonej nośności, aparat do laseroterapii, aparat do elektroterapii z ultradźwiękami, zestaw podłogowych i sufitowych urządzeń do ćwiczeń w podwieszeniu oraz zestaw urządzeń mobilizujących czynności ruchowe pacjenta. Zostało też przygotowane pomieszczenie do przewijania osób dorosłych, pokój dla matki z dzieckiem, wykonano automatyczne drzwi w Centrum Leczenia Ambulatoryjnego nr 1.
Wartość wszystkich inwestycji to prawie 9 mln zł. Większość tych środków pochodziła z dotacji Samorządu Województwa Podkarpackiego. Dużym wsparciem były również programy rządowe: Fundusz przeciwdziałania COVID 19 oraz granty Ministerstwa Zdrowia „Dostępność Plus”.