Rozstrzygnęliśmy konkurs literacko-plastyczny „Recepta na zdrowie. Troska o kondycję fizyczną i psychiczną po pandemii covid-19”. Ogółem wpłynęło 136 prac. Wręczenie nagród odbyło się 9 czerwca w Przemyskiej Bibliotece Publicznej.
Prace oceniała komisja złożona z pracowników szpitala: Działu Organizacji, Umów i Promocji oraz Działu Epidemiologii i Higieny. W skład jury oceniającego prace plastyczne – a tych było najwięcej – wszedł ponadto pan Henryk Lasko – artysta plastyk, pracownik Przemyskiej Biblioteki Publicznej.
– Prace przesłane na konkurs były zgodne z ustalonym regulaminem i prezentowały wysoki poziom w obu grupach wiekowych. Zdecydowana większość prac ma charakter projektu plakatu lub wywieszki zdrowotnej. Prace inspirowane różnorodnymi informacjami w Internecie, wykazują wiele cech własnej samodzielności i otwartości w rozwiązywaniu zagadnień kompozycyjnych i plastycznych. Na uwagę zasługuje ekspresyjność prac czyli zestrojenie wszystkich elementów w oryginalne, ekspresyjne kompozycje malarskie, rysunkowe, i w wielu przypadkach przestrzenne. Wybór najlepszych prac był naprawdę trudny – mówi H. Lasko.
Komisja uwzględniała wysiłek wniesiony w ich wykonanie, ale przede wszystkim pomysłowość, zgodność pracy z tematem, celowość zastosowania środków artystycznego wyrazu, znajomość technik plastycznych w szczególności:
- zgodność tematu pracy z regulaminem konkursu i przedstawionymi treściami (czytelność);
- kompozycja pracy, czyli powiązanie wszystkich elementów w dobrze zestrojoną i zharmonizowaną całość (zwięzłość, jasność, przejrzystość);
- artystyczne ukształtowanie obrazu, czyli zestrojenie wszystkich elementów w oryginalne, ekspresyjne kompozycje malarskie, rysunkowe, przestrzenne, graficzne itp. (ekspresyjność).
- kompozycja elementów w logiczną i sensowną całość zgodną z tematem;
- oryginalność, siła fantazji, ekspresyjność użytych środków plastycznych;
- umiejętność posługiwania się technikami plastycznymi;
- samodzielność, otwartość w podejściu do rozwiązywanych problemów plastycznych.
Na podkreślenie zasługuje aspekt edukacyjny i prozdrowotny konkursu. Uczestnicy – co było widać na przesłanych pracach – zaczerpnęli sporo wiedzy na temat zapobiegania chorobom zakaźnym, czy zdrowego trybu życia.
Komisja postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
w kategorii klas I-III
- miejsce
Jagoda Pawłucka – SP w Ostrowie
- miejsce
Natalia Mulas – SP w Krasiczynie
- miejsce
Nikola Żelisko – SP 11 w Przemyślu
w kategorii klas IV-VIII
- miejsce
Emilia Karp – Salezjańska Niepubliczna Szkoła Podstawowa
2. miejsce
Gabriela Drabik – SP w Krasiczynie
3. miejsce
Martyna Śliwiak – SP 16 w Przemyślu
Adam Kawecki – Salezjańska Niepubliczna Szkoła Podstawowa
wyróżnienia:
Zuzanna Wróbel – SP Krasiczyn
Maja Wróbel – Krasiczyn
Maja Chamik – SP Kalników
w kategorii literackiej:
- miejsce
Weronika Lewicka – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Przemyślu
- miejsce
Zofia Sarna – I LO w Przemyślu
- miejsce
Zofia Brzezińska – I LO w Przemyślu
Karolina Turczyk – CKZiU nr 2 w Przemyślu
wyróżnienie:
Magdalena Winiarska – Szkoła Podstawowa nr 4 w Przemyślu
Organizatorem konkursu był Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio, a partnerami: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Przemyska Biblioteka Publiczna.