200 książek „ABC Empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” trafiło na oddziały dziecięce naszego szpitala. Każda z nich została osobiście podpisana przez tenisistkę Agnieszkę Radwańską lub sztangistę Ryszarda Rogalę. To dar Czepczyński Family Foundation. Książki wręczył osobiście założyciel fundacji Artur Czepczyński oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
Książka „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” i związany z nią szerszy projekt ABC Empatii związany jest z osobistymi doświadczeniami rodziny Czepczyńskich. Ich syn – 21-letni dziś Eryk – jest niedosłyszący. Liczne operacje i zmagania z chorobą dziecka wzbudziły w nich potrzebę edukowania dzieci i ich rodziców w kwestii empatii i tolerancji.
Eryk stał się pierwowzorem głównych bohaterów książki, a jej współautorem jest jego starszy brat Wiktor. „ABC Empatii” to historia 7-letnich dzieci, które spotykają na swojej drodze inne dzieci ze specjalnymi potrzebami, np. z cukrzycą, niedosłuchem lub bliznami pooperacyjnymi. 13 opowiadań pomaga uczyć dzieci tolerancji i właściwego zachowania wobec niepełnosprawności.
Tuż przed wakacjami przemyski szpital osobiście odwiedził pan Artur wraz z Erykiem oraz Damian Kupczyk – prezes Czepczyński Family Foundation. Towarzyszył im marszałek Władysław Ortyl.
Serdecznie dziękuję za nawiązanie współpracy z naszym szpitalem i obdarowanie oddziałów dziecięcych naszej placówki książkami „ABC Empatii”. Z pewnością pomogą one zrozumieć małym pacjentom, że każdy człowiek – bez względu na stan zdrowia, czy wygląd – zasługuje na szacunek, a słowo „inny” nie oznacza „gorszy”
powiedziała dyrektor szpitala dr Barbara Stawarz
– Jako Fundacja podejmujecie się Państwo ważnego zadania kształtowania u dzieci postaw tolerancji, empatii oraz przełamywania stereotypów związanych z niepełnosprawnością i chorobą. Szacunek i uznanie budzi fakt, iż państwa działania wypływają z osobistych doświadczeń. Cieszę się z państwa osobistej wizyty, dzięki której możemy na te tematy porozmawiać i lepiej je poznać – dodała.
Z kolei marszałek Władysław Ortyl ocenił, że „ABC Empatii” to bardzo interesująca i potrzebna publikacja, „która z całą pewnością będzie nie tylko interesującą lekturą dla młodych ludzi, ale także nieocenionym źródłem potrzebnej wiedzy na temat tego czym jest niepełnosprawność i jak można pomóc swoim kolegom, którzy mierzą się na co dzień z tym problemem”.
– Mamy nadzieję, że dzięki tej książce dzieci przebywające na oddziałach szpitalnych chociaż na moment będą mogły zapomnieć, że są w szpitalu, ze jest wenflon, choroba, badania. Liczę, że będzie to też wsparcie i motywacja dla ich rodziców. My o zdrowie Eryka walczyliśmy przez wiele lat i dzisiaj jest to historia z happy endem – powiedział Artur Czepczyński.
Fundacja przekazała dla szpitala 200 książek: 100 w języku polskim i 100 w ukraińskim. Każda z nich została osobiście podpisana przez utytułowaną tenisistkę Agnieszkę Radwańską lub Ryszarda Rogalę – wicemistrza paraolimpijskiego w podnoszeniu ciężarów.
Czepczyński Family Foundation jest rodzinną fundacją, której celem jest zwiększanie dostępności do edukacji oraz stałe podnoszenie jej jakości. Cel swój realizuje poprzez wspieranie rozwoju i edukacji uczniów – a także całej oświaty – poprzez działalność edukacyjną i badawczą, organizację lekcji, warsztatów czy szkoleń. Członkami fundacji są eksperci z takich dziedzin jak m.in.: edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna, filologia polska i angielska, oligofrenopedgaogika, terapia rozwojowa czy wczesne wspomaganie rozwoju dziecka.
Oprócz projektu ABC Empatii, fundacja rozpowszechnienia również edukację ekonomiczną i finansową wśród przedszkolaków (5- i 6-latki) oraz uczniów szkół podstawowych (klas 1-3), realizując autorski program ABC Ekonomii.
Treść jest klarowna, dobrze zorganizowana i pełna przydatnych wskazówek. Autor doskonale wyjaśnia kluczowe zagadnienia. Może warto by dodać więcej przykładów praktycznych. Pomimo tego, tekst jest niezwykle edukacyjny i inspirujący.