Nowotwory piersi i prostaty stanowiły główne tematy konferencji związanej z obchodami “Breast Health Day”. Odbyła się ona w Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio 20 października br. z inicjatywy stowarzyszenia Europa Donna Przemyśl. Nasza placówka była partnerem tego wydarzenia.
Na rozpoczęcie dyrektor Barbara Stawarz podziękowała paniom ze stowarzyszenia, szczególnie prezes Jadwidze Dudzie, za dotychczasową, wieloletnią i niestrudzoną działalność na rzecz zdrowia kobiet. Z kolei J. Duda dziękowała za bardzo dobrą współpracę między stowarzyszeniem a szpitalem.
W wydarzeniu gościły również przedstawicielki Europy Donny ze Lwowa na Ukrainie i Humennego na Słowacji.
Podczas spotkania nie brakowało miłych słów, kwiatów i poczęstunku, ale głównym punktem była dyskusja, której głównymi gośćmi byli lekarze: dr Rafał Walczak, kierownik Oddziału Urologicznego z Pododdziałem Urologii Onkologicznej oraz Oleg Socha, koordynator Oddziału Onkologicznego z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii.
Rozmawiano o sposobach leczenia, rodzajach nowotworów i prawdopodobieństwie nawrotów. Dużo uwagi poświęcono profilaktyce. To przede wszystkim zdrowy styl życia: aktywność fizyczna, unikanie używek badania. Wiele osób wciąż się przed nimi wzbrania, stąd warto zachęcać swoich bliskich. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn, którzy mają większe opory przed lekarzem.
– Tak jak dbają o swoje samochody, regularnie zmieniają olej, robią przegląd, warto też zrobić serwis swojego ciała i po 45. roku życia raz w roku udać się do lekarza – mówił dr Walczak w kontekście raka prostaty. – Nie ma mowy o wstydzie, jeśli chodzi o ratowanie własnego zdrowia. Każda choroba wcześnie wykryta jest wyleczalna – podkreślił.
Niestety liczba wykrywanych nowotworów ciągle rośnie, a chorują też coraz młodsze osoby. Wpływ na to ma kilka czynników: starzejące się społeczeństwo, coraz dłuższa długość życia, a także więcej badań profilaktycznych. Ten ostatni czynnik jest akurat pozytywny, bo pozwala na wykrycie choroby w stadium pozwalającym na jej pełne wyleczenie.
– Operujemy dużo więcej nowotworów, co wynika z coraz powszechniejszych badań. Kiedyś choroba była wykrywana w takim stadium, że można było leczyć ją tylko objawowo. Teraz wykonujemy zabieg i pacjent może żyć normalnie – zaznaczył Rafał Walczak.
Pomocą jest Program 40 Plus, który w pakiecie dla mężczyzn ma badanie poziomu PSA w krwi, pozwalające na diagnostyki przerostu prostaty.
Oleg Socha zwrócił uwagę, że nowotwory coraz częściej stają się chorobami przewlekłymi. – Trochę tak jak z cukrzycą. Nie da się jej wyleczyć, trzeba co jakiś czas zmieniać leki. I tak samo z chorobą onkologiczną: można z nią długo żyć, trzeba się pilnować, brać odpowiednie leki, odpowiednio się odżywiać – mówił.
Zauważył, że w ostatnich latach wzrosła dostępność różnych terapii i metod leczenia, pojawiły się programy lekowe, dużo środków zostało objętych refundacją.
Przypomniał, że rak piersi dotyka również mężczyzn. W ciągu ostatnich dwóch lat do naszego szpitala trafiło 6 panów z taką diagnozą.