Aby w jeszcze większym stopniu otoczyć opieką noworodki oraz ich rodziców, w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu powstała Poradnia Neonatologiczna. Oprócz tego, mamy mogą korzystać z nowych elektronicznych laktatorów, dzięki czemu nawet wcześniaki od pierwszych chwil życia mogą być karmione mlekiem kobiecym.
Poradnia Neonatologiczna
Chcąc otoczyć jeszcze większą opieką hospitalizowane noworodki, szczególnie wcześniaki, chciałyśmy mieć możliwość prowadzenia kontroli ich stanu zdrowia po opuszczeniu szpitala
mówi lek. Anna Wojnarowicz, kierownik Oddziału Neonatologicznego z Pododdziałem Patologii Noworodka.
Pacjentami poradni są dzieci, które po hospitalizacji wymagają większej uwagi oraz kontrolnych badań, np. biochemicznych, czy USG. Najczęściej są to wcześniaki, ale zdarzają się też dzieci terminowo urodzone z patologią okresu noworodkowego. Poradnia jest też wsparciem dla rodziców w opiece nad dzieckiem.
W poradni przyjmują lekarze pracujący w oddziale neonatologicznym, wspierani przez pielęgniarki i położne z tego oddziału. Dlatego np. w przypadku konieczności pobrania krwi do badań, wszystko odbywa się na miejscu w gabinecie, a zajmuje się tym wykwalifikowany personel, który na co dzień pracuje z takimi maluszkami.
Poradnia prowadzi też program lekowy uodpornienia przeciwko wirusowi RSV wcześniaków, które do tego programu się kwalifikują.
Dzieci do poradni mogą być kierowane również przez lekarzy POZ i innych specjalistów spoza szpitala. Oczywiście wskazaniem jest patologia okresu noworodkowego.
Poradnia Neonatologiczna pracuje od poniedziałku do piątku od 10.00 do 12.30. Rejestracja odbywa się pod numerem telefonu oddziału neonatologicznego: 16 677 54 10.
– Staramy się umawiać na konkretne godziny, aby oczekiwanie w poczekalni było jak najkrótsze – zaznacza A. Wojnarowicz.
Wspomaganie laktacji
W naszym szpitalu istnieje możliwość wspomagania laktacji poprzez korzystanie z laktatora. Niedawno pozyskaliśmy z rządowego programu „Za życiem” elektryczne laktatory, termotorby oraz lodówkę do przechowywania odciągniętego mleka matki w warunkach chłodniczych.
– Współpracujemy również z regionalnymi bankami mleka i mamy możliwość podawania chorym wcześniakom mleka dawczyń. Promujemy karmienie mlekiem naturalnym u dzieci na każdym etapie – opowiada kierownik oddziału.
Oba rozwiązania są niezwykle istotne, ponieważ wcześniaki na początku nie mają odruchu ssania i są karmione poprzez sondę. Karmienie piersią wcześniaków w pierwszych dniach, a czasem tygodniach życia jest często niemożliwe.
Warto zaznaczyć, że matki wcześniaków mogą przebywać na oddziale i towarzyszyć dzieciom przez cały ich pobyt w szpitalu, aż do momentu wypisania noworodka do domu. Czasami jest to nawet kilka tygodni.
– Mamy mają możliwość odciągania pokarmu dla własnych dzieci, dzięki czemu wcześniaki często są karmione tylko mlekiem naturalnym. Na początku, gdy kobiety nie mają wystarczającej ilości pokarmu, stosujemy pokarm dawczyń z Regionalnego Banku Mleka, a później mleko własnej matki – opisuje lek. A. Wojnarowicz.
Takie rozwiązanie chwali pani Żaneta Karaś, mama bliźniaczek. – Ten sprzęt naprawdę jest przydatny i często z niego korzystałam, szczególnie, że mleko matki dla wcześniaka jest jak lek. W przypadku ciąży bliźniaczej to duże udogodnienie – mówi.
***
Oddział Neonatologiczny oraz Kliniczny Oddział Ginekologiczno-Położniczy w naszym szpitalu funkcjonują w trzecim, najwyższym stopniu referencyjności, co oznacza, że otaczamy opieką nie tylko kobiety w ciąży i noworodki bez powikłań, ale również kobiety z ciążą zagrożoną, gdy istnieje ryzyko urodzenia przed 32. tygodniem, a także wcześniakami urodzonymi przed 32. tygodniem ciąży, z niską masa urodzeniową oraz wadami wrodzonymi.