Kolejny sukces naszych oddziałów! Tym razem Kliniczny Oddział Ginekologiczno-Położniczy z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej oraz Oddział Neonatologiczny z Pododdziałem Patologii Noworodka. Miło nam poinformować, że decyzją NFZ od 1 marca 2022 r. uzyskały one najwyższy – trzeci poziom referencyjności.
Oddziały położniczo-ginekologiczne oraz noworodkowe (neonatologiczne) są w Polsce podzielone na trzy kategorie – stopnie referencji. Oznacza on poziom wyspecjalizowania oddziału, a tym samym możliwości sprawowania opieki w zależności od stanu pacjenta. Skala jest 3-stopniowa, a im wyższa liczba, tym poziom jest wyższy.
Opisując skrótowo:
- oddziały z I stopniem referencyjności przygotowane są do przyjmowania kobiet w ciąży niepowikłanej, bez większych problemów i rodzących w terminie;
- oddziały z II stopniem referencyjności są w stanie sprawować opiekę nad ciążami zagrożonymi oraz nad noworodkami m.in.: urodzonymi po 32. tygodniu ciąży, z niską masą urodzeniową (poniżej 2600 g), czy z zaburzeniami oddychania;
- oddziały z III stopniem referencyjności mogą przyjmować kobiety, których ciąża jest mocno zagrożona o nieprawidłowym przebiegu oraz sprawować opiekę nad noworodkami z ciężkimi zaburzeniami oddechowymi, metabolicznymi oraz z ciężkimi zakażeniami, z wadami rozwojowymi wymagającymi diagnostyki i leczenia operacyjnego, z bardzo niską masą urodzeniową (poniżej 1500 g).
Oddziały z III stopniem referencyjności zwykle znajdują się w szpitalach klinicznych. Jak łatwo się domyślić, bardzo duże znaczenie dla podniesienia referencyjności naszych oddziałów ma fakt, że od 2021 r. oddział ginekologiczno-położniczy z pododdziałem ginekologii onkologicznej ma status oddziału klinicznego i współpracuje z Uniwersytetem Rzeszowskim.