33 pracowników Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu otrzymało odznaczenia państwowe za zasługi w pracy społecznej i zawodowej. Wręczył je I wicewojewoda podkarpacki Wiesław Buż. Ceremonia odbyła się 7 czerwca w Hotelu Arłamów w czasie konferencji „Pozytywne zmiany w ochronie zdrowia – nowoczesność, kompleksowość, dostępność w leczeniu, pielęgnacji i rehabilitacji”.
Na początku uroczystości dyrektor szpitala dr n. o zdr. Barbara Stawarz stwierdziła, że spotkanie ma charakter szczególny, ponieważ jest okazją, aby w uroczysty sposób podziękować pracownikom szpitala za codzienną oddaną pracę na rzecz placówki i pacjentów.
Szczególne podziękowania kieruję na ręce naszych zasłużonych, wieloletnich pracowników, którzy otrzymali odznaczenia państwowe. Praca w szpitalu nie należy do najłatwiejszych, wymaga dużego zaangażowania i poświęcenia, wymaga ogromnych pokładów empatii i zrozumienia. To dzięki takim ludziom jak wy, nasi pacjenci mają odpowiednią opiekę i czują się bezpiecznie. Tymi odznaczeniami mówimy symboliczne „dziękuję” za codzienny trud pracy i nieustanną gotowość
powiedziała Barbara Stawarz.
Odnosząc się do części merytorycznej konferencji, dyrektor zwróciła uwagę, że jest ona okazją, żeby poznawać nowe metody leczenia i zarazem zaprezentować osiągnięcia poszczególnych oddziałów, czyli „nasze codzienne starania o jak najlepsze możliwości diagnostyczne i terapeutyczne dla pacjentów”.
Odznaczenia przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę wręczył I wicewojewoda podkarpacki Wiesław Buż.
– Wasza praca to codzienny trud pomocy drugiemu człowiekowi. Nie sposób wyobrazić sobie właściwej opieki nad pacjentem bez zaangażowania i fachowości oraz wielkiego serca, które wszyscy pracownicy służby zdrowia wkładają w codzienną, niełatwą pracę. Jestem przekonany, że w natłoku codziennych zadań i trudnych wyzwań zdarzają się wam ciężkie chwile, ale mimo to skutecznie działacie i osiągacie bardzo dobre efekty. Niech wasza praca i poświęcenie będą jednocześnie waszą pasją i przynoszą dużo zadowolenia oraz wiele osobistej satysfakcji – podkreślił wicewojewoda.
Brązowy Krzyż Zasługi za działalność na rzecz ochrony zdrowia otrzymała:
- Kulas Małgorzata
Medalami Złotymi za Długoletnią Służbę za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej zostali wyróżnieni:
- Broda Stanisław
- Cichocka Bogusława
- Czerw Dorota
- Demska Ewa
- Dresler Agnieszka
- Dusza Urszula
- Dzwonnik Dorota
- Farian Krystyna
- Fornal Elżbieta
- Fortuna Janusz
- Fus Małgorzata
- Galej Violetta
- Grzeszczak Bożena
- Jelonek-Szynglarewicz Elżbieta
- Jurga Anna
- Kołcz Małgorzata
- Kowalik Alina
- Kowalska Maria
- Lewicki Maciej
- Mikuliszak Andrzej
- Mucha Halina
- Nowak Lucyna
- Nuckowska Urszula
- Rajtmajer Barbara
- Rudkowska Krystyna
- Rutka Beata
- Ryzner Jan
- Skowron Bożena
- Skulska Bogusława
- Stoczko Elżbieta
- Surmiak-Makowiecka Regina
- Winczura Janina
Medale Złote za Długoletnią Służbę mogą otrzymać pracownicy, którzy mają co najmniej 30-letni staż pracy i cechują się wyjątkowo sumiennym wykonywaniem obowiązków zawodowych.
„Pozytywne zmiany w ochronie zdrowia”
Po ceremonii odbyła się konferencja „Pozytywne zmiany w ochronie zdrowia – nowoczesność, kompleksowość, dostępność w leczeniu, pielęgnacji i rehabilitacji”. Wykład inauguracyjny na temat medycznych aspektów stresu wygłosiła prof. dr hab. Jadwiga Jośko-Ochojska.
Pani profesor nie tylko wymieniła czynniki stresogenne i ich negatywne skutki, ale wskazała także na sposoby radzenia sobie z nim. Zwróciła uwagę, że długotrwały i intensywny stres prowadzi do poważnych zmian w mózgu, które mogą skutkować problemami z przyswajaniem informacji, mówieniem, a nawet zmianami osobowości.
Prelegentka mówiła też o metodach terapii, a tymi mogą być: słuchanie muzyki, malowanie, sport, taniec – słowem wszystko, co sprawia nam przyjemność. Ciekawą formą jest muzeoterapia, czyli zwiedzanie muzeów.
– Nie można radzić ludziom „unikaj stresu”, bo to jest niemożliwe. Cały czas mamy do czynienia z sytuacjami stresowymi. Musimy ludziom podpowiadać, jak sobie ze stresem radzić – podkreśliła prof. Jośko-Ochojska.
Wykład inauguracyjny w komplementarny sposób wprowadziła obecnych do kolejnych wykładów, szczególnie z zakresu onkologii i chirurgii onkologicznej.
W dalszej części konferencji prezentacje przedstawili:
- lek. Marek Zasadny – „Nowe możliwości diagnostyczne oddziału pulmonologii”
- lek. Piotr Stabiszewski – „Innowacyjne zabiegi w dostępie naczyniowym do hemodializ”
- lek. Wojciech Szpyrka – „Nowe ścieżki przemyskiej kardiologii”
- lek. Kamil Kuć – „Onkologia w Przemyślu. Osiągnięcia i wyzwania na przyszłość”
- lek. Piotr Tabor, dr n. med. Andrzej Organ – „Prehabilitacja jako element kompleksowego leczenia onkologicznego”
- dr n. med. Marcin Popek – „Rehabilitacja w udarze mózgu”
- lek. Robert Wydra – „Organizacja opieki zdrowotnej nad pacjentem hemodializowanym w publicznej i niepublicznej stacji dializ – własne obserwacje”