Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu został najwyżej ocenianym ośrodkiem onkologicznym na Podkarpaciu. Takie dane płyną z rankingu przygotowanego przez fundację Alivia. Nasza ocena to 4,7 w pięciostopniowej skali.

Chorzy szczególnie podkreślają bardzo wysoki poziom opieki personelu medycznego, przestrzeganie praw pacjenta oraz sposób i organizację leczenia – pacjenci mają poczucie, że ich leczenie jest prowadzone najlepiej jak to możliwe. Aż 94% pacjentów i ich bliskich biorących udział w głosowaniu poleca tę placówkę.
Podejście do pacjentów i ich bliskich jest naprawdę wszechstronne. Można uzyskać odpowiedź na nurtujące pytania zawsze, nawet poza godzinami pracy. Personel pielęgniarski bardzo miły a przede wszystkim profesjonalnie wykonuje swoją pracę zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. W oddziale jest realizowane wiele programów lekowych, dzięki temu pacjenci nie muszą jechać do odległych ośrodków klinicznych – ocenia jeden z pacjentów.
Pierwsze miejsce w skali całego kraju zajęło Radomskie Centrum Onkologii, które otrzymało ocenę 4,8 od 551 głosujących.
Należy podkreślić, że w rankingu Alivia Onkomapa ocenie podlegają placówki, które w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia realizują przynajmniej dwie z trzech procedur: chemioterapię, radioterapię, chirurgię onkologiczną. Ocena jest mierzona w skali od 1 do 5 i obejmuje organizację oraz sposób leczenia, opiekę personelu medycznego, przestrzeganie praw pacjentów, a także ich komfort. Na potrzeby zestawienia wzięto pod uwagę placówki, które uzyskały powyżej 150 opinii.
– Jednym z głównych celów portalu Alivia Onkomapa jest umożliwienie pacjentom łatwego dostępu do informacji, które pozwalają im dokonać świadomego wyboru miejsca leczenia oraz lekarza. Ponadto portal aktywizuje społeczeństwo w obszarze monitorowania jakości świadczonych usług zdrowotnych, zachęcając użytkowników do zostawiania opinii i komentarzy. Dzięki temu pacjenci mogą korzystać z doświadczeń innych, a placówki oraz lekarze, którzy otrzymali najwyższe oceny, są wyróżniani na poziomie krajowym i wojewódzkim – mówi Agnieszka Dolna, Menadżerka ds. programów pomocowych w Onkofundacji Alivia.
Wyzwania systemowe
W Polsce nie istnieje ogólnodostępna baza placówek i lekarzy, w której pacjenci mogliby znaleźć informacje na temat jakości świadczeń w poszczególnych ośrodkach leczących nowotwory. Chorzy na raka są zmuszeni szukać informacji o placówkach na własną rękę. W ramach Ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO)1 przewidziano mało przejrzysty system oceny satysfakcji pacjentów. Organizacje pacjenckie, w tym Onkofundacja Alivia, apelowały o zmiany w tym zakresie. Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia placówki onkologiczne mają być oceniane tak jak wszystkie inne, w ramach przepisów Ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta.2
– Od wielu lat dyskutuje się o konieczności systemowego monitoringu jakości w ochronie zdrowia, w tym satysfakcji pacjenta z udzielanych mu świadczeń. Zgodnie z uchwaloną w 2023 roku Ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, do 30 kwietnia bieżącego roku powinny zostać opublikowane tzw. dane wyjściowe zawierające m.in. wskaźniki konsumenckie, w tym ocenę satysfakcji pacjentów leczących się w poszczególnych ośrodkach, a od 2026 roku powinniśmy już mieć możliwość śledzenia zmian w czasie oraz porównywania placówek. Oczekujemy dotrzymania ustawowych terminów i pacjentocentrycznego podejścia do systemu opieki zdrowotnej, nie tylko w deklaracjach, ale w praktyce – komentuje Joanna Frątczak-Kazana, Wicedyrektorka Onkofundacji Alivia.
O fundacji:
Onkofundacja Alivia od 15 lat wspiera pacjentów onkologicznych, dodając im odwagi w zmaganiach z rakiem. Działa, aby zapewniać wszystkim równy dostęp do najlepszej opieki onkologicznej. Prowadzi portal moja.alivia.org.pl oferujący pakiet darmowych benefitów oraz spersonalizowanych informacji o chorobie. Udostępnia bezpłatne portale takie jak: Alivia Oncoindex, Alivia Onkoskaner, Alivia
Onkomapa wspierające pacjentów w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących procesu leczenia. Fundacja broni godności chorych na nowotwory złośliwe wszędzie tam, gdzie łamane są ich prawa. Od 2010 roku przekazała chorym na raka ponad 40 milionów złotych na pokrycie nierefundowanych przez NFZ kosztów leczenia w ramach programu Alivia Onkozbiórka. Szczegółowe informacje na temat działalności i misji Onkofundacji Alivia można znaleźć pod adresem https://alivia.org.pl/.
Opracowano na podst. materiałów prasowych Fundacji