Do naszego szpitala trafiły pierwsze tablety z programem, który pomaga w komunikacji z pacjentami mającymi problemy z mówieniem. Zakup był możliwy w związku z realizacją grantu „Dostępność PLUS w Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu”.
Na razie zakupiliśmy 5 tabletów wraz z wyposażeniem – 3 z oprogramowaniem Mówik 2.0 oraz 2 z programem TIM.
Oddział Neurologiczny z Pododdziałem Udarowym oraz Oddział Rehabilitacji z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej otrzymały urządzenie do komunikacji alternatywnej i wspomagającej – Mówik 2.0. Program przeznaczony jest dla osób niepełnosprawnych ruchowo oraz mających problemy z mówieniem. Urządzenie dedykowane jest osobom po wylewach, wypadkach, guzach mózgu, a także dzieciom i młodzieży z autyzmem, porażeniem mózgowym, zespołem Downa oraz innymi schorzeniami, które mają wpływ na narząd mowy.
Program posiada m.in. funkcje związane z tzw. skanowaniem (skanowanie automatyczne, skanowanie kierowane proste, skanowanie kierowane grupowe).
Aby korzystać z funkcji związanych ze skanowaniem dla tych oddziałów w szpitalu zakupiono także przycisk SENSOR.
Pozostałe urządzenia trafiły do poradni, na SOR oraz do punktu wezwania asystenta osoby niepełnosprawnej przy wejściu głównym do szpitala.
W przypadku pojawienia się pacjenta wymagającego wsparcia w komunikacji, urządzenia będą użyczane do innych oddziałów .
Obecnie realizujemy również projekt „Modernizacja i rozwój e-usług w ramach Podkarpackiego Systemu Informacji Medycznej (PSIM) w Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu” który zakłada m.in. zakup tabletów medycznych. Dzięki niemu liczba tych urządzeń na oddziałach się zwiększy.