Dużymi brawami nagrodzono prezentację lekarzy z naszego Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym podczas szkolenia Angels Day, poświęconemu nowoczesnemu leczeniu udarów mózgu. Z dużym uznaniem przyjęto wprowadzone u nas rozwiązania dotyczące przyjęcia pacjentów z podejrzeniem udaru. Konferencja odbyła się w dniach 25-26 listopada w Krakowie.
W leczeniu udaru mózgu czas jest na wagę złota.
W naszym szpitalu droga pacjenta z udarem mózgu od drzwi szpitalnych do momentu podania leku trwa 8 minut. Tak szybka ścieżka jest możliwa dzięki niestandardowym procedurom: prenotyfikacji i prerejestracji.
Prenotyfikacja polega na tym, że zespół ratownictwa medycznego już z miejsca zdarzenia kontaktuje się z lekarzem dyżurnym oddziału neurologii w celu konsultacji i omówienia dalszego postępowania. Co ważne, kontakt odbywa się na telefon komórkowy lekarza, więc jest on dostępny non-stop.
– W wielu szpitalach rolę telefonu dyżurnego pełni telefon stacjonarny. W takiej sytuacji lekarz nie zawsze jest natychmiast dostępny. U nas może odebrać w każdej chwili, nawet będąc na konsultacji poza oddziałem – zauważa E. Serkis.
Z kolei dzięki prerejestracji już załoga karetki dokonuje rejestracji pacjenta. Dzięki temu lekarz SOR ma możliwość zlecenia badania tomografii komputerowej (TK) zanim jeszcze pacjent dotrze do szpitala.
Takie rozwiązania sprawiają, że to lekarz czeka na pacjenta, a nie odwrotnie. Chory prosto od drzwi wieziony jest do pracowni TK. To badanie jest kluczowe dla dalszego postępowania. O ile bowiem symptomy zewnętrzne pozwalają stwierdzić udar, o tyle tomografia daje odpowiedź, czy mamy do czynienia z udarem niedokrwiennym, czy krwotocznym. Jeśli jest to udar niedokrwienny, a od pierwszych objawów minęło mniej niż 4,5 godziny, wówczas podaje się leki trombolityczne udrażniające zatkane naczynie krwionośne.
W tej sytuacji pacjent ma większe szanse na powrót do sprawności, a im mniej czasu minęło od wystąpienia pierwszych objawów, tym lepsze są rokowania.
We wrześniu 2019 r. nasz szpital wyróżniony został międzynarodową nagrodą Angels Initiative – Platinum Status przyznawaną przez Europejskie Towarzystwo Udarowe. Nagroda ESO ANGELS powstała, aby wyrazić uznanie i uhonorować zespoły oraz osoby zaangażowane w doskonalenie opieki nad pacjentami z udarem mózgu, a także, aby ustanowić kulturę ciągłego monitorowania jakości.
Udar – co powinno nas zaniepokoić
Objawy udaru obejmują:
- Kłopoty z mówieniem i rozumieniem tego, co mówią inni
- Paraliż lub drętwienie twarzy, rąk lub nóg. Może wystąpić nagłe drętwienie, osłabienie lub porażenie twarzy, ręki lub nogi. Często dotyczy to tylko jednej strony ciała. Można spróbować jednocześnie podnieść obie ręce nad głowę. Jeśli jedno ramię zacznie spadać, może to być oznaką udaru. Innym objawem jest opadanie jednej strony twarzy, przy próbie uśmiechnięcia się.
- Problemy z widzeniem w jednym lub obu oczach. Może pojawić się niewyraźne widzenie lub ciemne plamy w polu widzenia w jednym lub obu oczach albo możesz widzenie podwójne.
- Ból głowy. Nagły i silny ból głowy, któremu mogą towarzyszyć wymioty, zawroty głowy lub zaburzenia świadomości, może wskazywać na udar.
- Kłopoty z chodzeniem. Potykanie się lub utrata równowagi, nagłe zawroty głowy lub utrata koordynacji ruchowej.
Jeśli podejrzewasz, że ktoś w Twojej obecności może mieć udar, działaj szybko i sprawdź:
- U – utrudniona mowa. Poproś o powtórzenie prostej frazy. Czy mowa jest niewyraźna lub dziwna?
- D – dłoń opadnięta. Poproś osobę, aby podniosła obie ręce. Czy jedna ręka opada w dół? A może nie może podnieść jednej ręki?
- A – asymetria ust. Poproś tę osobę, aby się uśmiechnęła. Czy opadnie jedna strona twarzy?
- R – rozmazane widzenie. Spytaj, czy widzi wyraźnie.
Nie czekaj, czy objawy ustaną. Liczy się każda minuta. Im dłużej udar pozostaje nieleczony, tym większe jest ryzyko uszkodzenia mózgu i niepełnosprawności.
Do osób bardziej narażonych na wystąpienie udaru należą osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, miażdżycę oraz otyłe. W profilaktyce – oprócz kontrolowania swojego stanu zdrowia – należy zwrócić uwagę na odpowiednią dietę, kontrolowanie wagi ciała oraz pamiętać o aktywności fizycznej. Wykluczyć natomiast należy palenie papierosów i spożywanie alkoholu w nadmiernej ilości.