Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu zajmuje 1. miejsce na Podkarpaciu i 9. w Polsce w rankingu “Głos matek” Fundacji Rodzić po Ludzku. Klasyfikacja powstała na podstawie ocen pacjentek.
Jeśli nasza praca jest oceniana tak pozytywnie, to jest to dla nas bez wątpienia powód do zadowolenia. To efekt sukcesywnej pracy, której celem jest wzrost zadowolenia pacjentek. Podstawą dobrej współpracy z nimi jest empatia na każdym etapie leczenia i pobytu u nas, wychodzenie naprzeciw ich oczekiwaniom i wsłuchiwanie się w ich głos
mówi kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej prof. dr hab. Grzegorz Raba.
– Do tak pozytywnej oceny naszych starań podchodzimy z dużą dozą pokory. Cieszymy się, ale nie popadamy w samozachwyt i nie poprzestajemy na tym, co już udało się wypracować – dodaje.
Warto zauważyć, że od blisko 2 lat oddział ten ma status oddziału klinicznego, co daje większe możliwości leczenia pacjentek w ramach programów lekowych i badań klinicznych.
Ranking Fundacji Rodzić po Ludzku tak naprawdę tworzą kobiety, dlatego jest to dla nas szczególne wyróżnienie. Gdyby popatrzeć na historię tego rankingu, widzimy, że cały czas pięliśmy się do góry, uzyskując coraz lepsze oceny. To zasługa bardzo dobrej pracy naszego personelu z klinicznego oddziału ginekologiczno-położniczego oraz oddziału neonatologicznego, który z dużą życzliwością podchodzi do pacjentek. Dziękuję im za to. Weszliśmy na szczyt i teraz przed nami wyzwanie, aby nie spocząć na laurach, ale się na nim utrzymać
podkreśla dr Barbara Stawarz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu.
Ponieważ tak dobry wynik jest efektem ocen pacjentek, oddajmy głos im samym:
Od początku wiedziałam, że będę rodzić w przemyskim szpitalu, gdyż moje koleżanki rodzące wcześniej miały bardzo dobre doświadczenia. Była to pierwsza ciąża, więc strach i stres był. Nie zawiodłam się. Synek nas zaskoczył, gdyż pojawił się na tym świecie 3 tygodnie przed terminem. Od wejścia na Izbę Przyjęć zostaliśmy objęci profesjonalną opieką. To dzięki wsparciu wykwalifikowanych, rzeczowych i bardzo troskliwych pań położnych poród przebiegł bardzo szybko. A tuż po nim zarówno ja, jak i Stefcio zostaliśmy pod opieką lekarzy specjalistów jeszcze przez 2 dni. Lekarze i położne przemyskiego oddziału są specjalistami w swej dziedzinie, a przy tym są otwarci na drugiego człowieka i jego potrzeby, dzięki takiej relacji każda młoda mama może być spokojna o zdrowie swoje i dziecka
opowiada pani Joanna Szostak.
A tak wspomina swój pobyt na oddziale i narodziny trzeciego syna pani Karolina Taworska:
Gdy zgłosiłam się do szpitala na oddział ginekologiczno-położniczy, przyjęła mnie cudowna jak podczas każdego porodu pani położna Ania, która już od pierwszego momentu wita ciepłem i uśmiechem. Chwilę później pani położna Iwonka, która przeprowadziła cały mój poród spokojnie i w cudownej atmosferze. Dziękuję, że mogłam czuć się ważna, wysłuchana i spokojna. Dziękuję, że pozwoliła mi pani na poród tak cudowny, że wspominać go będę jako najbliższy sercu. Dziękuję za rozmowy o tym, co się w danym momencie porodu dzieje, o życiu i o wszystkim co chyba w tym dniu pozwoliło mi czuć się bezpiecznie!
– Podczas mojego cudownego dnia pojawiły się również inne anioły. Dziękuję pani położnej Dorotce, która zaglądała do mnie, by wesprzeć i upewnić się że wszystko jest dobrze, pani doktor Oli Tryczyńskiej za uściski i słowa wsparcia! Dziękuję pani doktor Magdalenie Wydrze za piękne prowadzenie ciąży, za uśmiech, wiarę i wsparcie w trudnych momentach. Każdej z Was chcę powiedzieć, że Jesteście cudowne i dzięki Wam tak ważny dzień staje się po prostu cudem! Mój pierwszy poród z Wami był pełen obaw i strachu, na drugi przyszłam już spokojna, na trzeci zaś wiedziałam, że mogę iść jak do domu… Jestem wzruszona gdy wspominam ten dzień – podsumowuje pani Karolina.
Czym jest ranking „Głos matek”?
Ranking „Głos matek” prowadzi Fundacja Rodzić po Ludzku – pozarządowa organizacja pożytku publicznego, od ponad 20 lat działająca na rzecz kobiet w ciąży i matek małych dzieci.
Celem rankingu jest promowanie szpitali, w których kobieta może urodzić „po ludzku” – z poszanowaniem jej godności, prywatności, gdzie w najwyższym stopniu przestrzegane są zapisy Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej oraz Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Celem rankingu jest także dostarczanie szpitalom informacji na temat jakości opieki okołoporodowej świadczonej w ich placówce oraz wskazanie obszarów do poprawy i wprowadzania zmian.
Jak powstaje ranking?
Ranking powstaje na podstawie monitoringu oddziałów położniczych w Polsce, prowadzonego przez Fundację Rodzić po Ludzku w sposób ciągły od lutego 2018 roku. Od tego czasu Fundacja zbiera dane od kobiet w ramach akcji „Głos matek ma moc zmiany”. W rankingu uwzględniane są informacje z ankiet wypełnianych przez kobiety, które rodziły w ostatnich trzech latach kalendarzowych. Dane są aktualizowane co 24 godziny, co czyni ranking procesem niezwykle dynamicznym. Do prezentacji wyników używane są odpowiedzi kobiet, które wypełniły ankietę on-line, dostępną na stronie: ankieta.rodzicpoludzku.pl.
Ranking obejmuje odpowiedzi kobiet z następujących obszarów:
1. Doświadczenia badanych związane z pobytem w szpitalu;
2. Relacja personel medyczny – kobieta;
3. Respektowanie planu porodu;
4. Ocena warunków sal porodowych i oddziałów położniczych;
5. Ogólna ocena opieki oraz czynniki wpływające na zadowolenie z opieki w szpitalu.