Kolejne dwa cenne certyfikaty uzyskał Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu. Możemy się poszczycić akredytacją Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia – najbardziej prestiżowym certyfikatem w ochronie zdrowia. Spełniliśmy także wymogi programu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”.
Certyfikat Centrum Monitorowania Jakości wręczył na ręce dyrektor szpitala dr Barbary Stawarz kierownik działu akredytacji CMJ Mirosław Piotrowski. Wydarzenie miało miejsce podczas uroczystości nadania sztandaru dla naszego szpitala.
Ten certyfikat jest najbardziej prestiżowym w polskiej ochronie zdrowia. Mówi on o tym, że państwo bardzo dobrze pracujecie, poświęcacie się dla pacjentów i macie ludzkie, projakościowe podejście do ludzi. Koledzy, którzy byli tutaj na wizycie byli bardzo zbudowani państwa postawą. Wszyscy byli zachwyceni tym, co żeście państwo zrobili. Pacjenci bardzo was chwaląpowiedział M. Piotrowski.
– Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom, zespołowi do spraw jakości oraz dyrekcji za to, że państwo udźwignęliście ten ciężar i zdobyliście ten certyfikat – dodał.
Akredytacja prowadzona przez CMJ oparta jest na szeregu zagadnień, które w największym stopniu wpływają na poziom świadczeń i bezpieczeństwo pacjentów. W tych obszarach tworzone są standardy akredytacyjne. Oceniane są praktycznie wszystkie dziedziny pracy szpitala – od podstawowej działalności, jak przyjęcie pacjenta do szpitala i opieka nad nim, poprzez kontrolę zakażeń i zdarzeń niepożądanych, po prawidłowe funkcjonowanie administracji placówki.
Kryteria te co jakiś czas są modyfikowane, aby były jak najlepiej dostosowane do zmieniającej się rzeczywistości.
Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) jest centralną jednostką resortu zdrowia. Powołane zostało przez Ministra Zdrowia w 1994 roku, w celu inspirowania oraz wspierania działań zmierzających do poprawy jakości usług medycznych świadczonych przez placówki polskiej opieki zdrowotnej.
Program Certyfikacji „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”
Celem inicjatywy „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” jest popularyzacja dobrych praktyk, zapewniających możliwie najbezpieczniejsze środowisko pracy dla personelu medycznego oraz edukowanie pracowników szpitali w tym zakresie. Do programu zgłosiły się 63 jednostki z całej Polski, z czego 52 zostały nagrodzone za przestrzeganie standardów opracowanych przez Radę Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.
Uroczysta gala wręczenia certyfikatów odbyła się 12 października 2022 r. podczas VI Kongresu Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny oraz XVI HOSPITAL & HEALTHCARE MANAGEMENT, organizowanego przez wydawnictwo Termedia. Przemyski szpital reprezentowała zastępca dyrektora ds. lecznictwa Sylwia Zub-Sobczuk.
Certyfikat Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent potwierdza przestrzeganie przez placówki medyczne najwyższych standardów bezpieczeństwa. Dlatego też cieszymy się, że mogliśmy nimi nagrodzić ponad 50 jednostek, w tym 3 z województwa podkarpackiego. Liczymy na to, że instytucje, którym w tej edycji się nie powiodło, wrócą do nas w przyszłym roku silniejsze, a liczba certyfikowanych placówek będzie stale rosnąćmówi prof. Wojciech Zegarski, krajowy konsultant w dz. chirurgii onkologicznej, członek Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.
W ramach programu Rada Ekspertów opracowała deklarację „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”. Podpisanie jej, a tym samym zobowiązanie się do przestrzegania 11 zasad, mających zapewnić bezpieczne środowisko pracy dla personelu medycznego, to pierwszy krok do uzyskania certyfikatu. Dla realizacji tych zasad niezbędne jest m.in. udostępnienie środków eliminujących lub ograniczających stopień narażenia na ekspozycję na materiał zakaźny przez personel medyczny dla wszystkich stanowisk, cykliczne edukowanie personelu i prowadzenie rejestru wszystkich zranień i zakłuć.
Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali postanowiła, poprzez program certyfikacyjny „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”, docenić placówki medyczne, które z najwyższą starannością dbają o swoich pracowników, a tym samym także o pacjentów.
Uzyskanie kolejnych prestiżowych certyfikatów jest dla nas dużym wyróżnieniem i satysfakcją. Spełnienie wymagań zawartych w procesach akredytacyjnych wymaga systematycznej pracy i dużego zaangażowania. Weryfikacja naszych starań przez niezależnych ekspertów pozwala nam dostrzec nasze mocne strony oraz te obszary, które wymagają jeszcze większej uwagi. Chcemy, żeby nasz szpital stale podnosił jakość wykonywanych świadczeń, był przyjazny dla pacjentów i spełniał najwyższe standardymówi dr Barbara Stawarz, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Przemyślu.