W poniedziałek, 19 maja, w naszym szpitalu odbyły się warsztaty dla rodziców „Rola ojca w porodzie” i „Plan porodu – poznaję moje potrzeby i prawa”. Drugi z tematów związany był z ogólnopolskimi obchodami trwającego Tygodnia Godnego Porodu.

Otwierając spotkanie dyrektor Barbara Stawarz nie kryła zadowolenia z tego, że coraz bardziej podkreśla się rolę ojca w porodzie i opiece nad noworodkiem. – Kiedyś mąż siedział w domu i czekał, a sala porodowa była przeznaczona tylko dla kobiet. Dzisiaj mężczyźni bardzo dobrze współdziałają. Bardzo się cieszę, że zmiany idą w tym kierunku, mężczyźni coraz mniej się boją porodów, bo kobiety w takim momencie potrzebują mężczyzny – podkreśliła.
Głównym gościem i prowadzącym warsztaty był Kamil Janowicz, doktor psychologii, pracownik Uniwersytetu SWPS, który od blisko 10 lat zajmuje się tematyką ojcostwa.
Podczas swoich zajęć mówił o merytorycznym oraz emocjonalnym przygotowaniu do towarzyszenia partnerce w czasie porodu. Wskazywał jaka jest rola mężczyzny w porodzie, w jaki sposób może on wesprzeć kobietę i jak przeżyć to wydarzenie, aby było dobrym startem w ojcostwo. Nie zabrakło też rad związanych z praktycznym przygotowaniem się do porodu, jak choćby zadbanie o przydatne rzeczy, dojazd, wolne w pracy itd.
Dużo miejsca poświęcił omówieniu zadań ojca w opiece i wychowywaniu dziecka, wskazywał jak radzić sobie z potencjalnymi trudnościami, jak zadbać o siebie o raz relacje z partnerką.
Dużym zainteresowaniem cieszył się także wykład prof. Grzegorza Raby, zatytułowany „Do czego się możesz przydać podczas porodu”. Kierownik naszego oddziału ginekologiczno-położniczego w prostych męskich słowach dał wskazówki na co mężczyźni powinni zwracać uwagę – począwszy od przygotowań do porodu po samą obecność w szpitalu. Jak zauważył, partner często jest swego rodzaju pośrednikiem w komunikacji między personelem a kobietą. Wskazywał, że rolą mężczyzny jest dawać spokój i oparcie kobiecie, stąd lepiej już wcześniej sprawdzić na przykład zawartość torby przygotowanej do porodu, aby w razie potrzeby móc łatwiej znaleźć potrzebne rzeczy. – Czasem może być tak, że mężczyzna nie będzie potrzebny, ale sama obecność będzie działać pozytywnie – zaznaczył.
Jednocześnie przestrzegł, aby kobiety nie zmuszały swoich partnerów do obecności na sali porodowej, jeżeli oni tego nie chcą.
Warsztaty „Rola ojca w porodzie” były połączone z ogólnopolskimi obchodami trwającego właśnie Tygodnia Godnego Porodu, którego hasłem przewodnim w tym roku jest plan porodu. Prezentację na ten temat przedstawiły: Ewa Buczko – położna oddziałowa oddziału ginekologiczno-położniczego i Małgorzata Mazur – pielęgniarka oddziałowa oddziału neonatologicznego.
Obchody TGP odbywają się pod patronatem Fundacji Rodzić po Ludzku.
Ponadto w czasie warsztatów, uczestnicy mogli posłuchać o „strategii kokonu”, o którem mówiła lek. spec. pediatrii i neonatologii Agnieszka Słoniak-Turek. Z kolei rolę ojca w kangurowaniu dziecka po porodzie przedstawiła piel. neonatologiczna Ewelina Wróblewska.
Warsztaty przeprowadziliśmy przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

