Po narodzinach dziecka rodzice zobowiązani są zgłosić je do odpowiedniego urzędy cywilnego. Obecnie istnieją dwie możliwości zarejestrowaniia noworodka: osobiście w urzędzie lub internetowo.
Internetowo zarejestrujemy dziecko na portalu GOV.pl. Będąc na miejscu, zerknijcie w prawy górny róg strony. Znajdziecie tam wejście na konto Mój GOV. Kliknijcie i zalogujcie się profilem zaufanym. Po zalogowaniu wybierzcie e-usługę Zgłoś urodzenia dziecka.
Kto może zgłosić urodzenie dziecka?
Rodzice lub opiekunowie dziecka, którzy mają pełną zdolność do czynności prawnych. Zgłaszane są dzieci urodzone wyłącznie w Polsce.
Jeżeli ojciec dziecka nie jest mężem matki, powinien wcześniej złożyć oświadczenie o uznaniu ojcostrwa. Aby oświadczenie było ważne matka dziecka powinna je zatwierdzić w ciągu 3 mieięcy.

Kiedy należy zgłosić urodzenie dziecka?
W ciągu 21 dni od wystawienia karty urodzenia.
Kartę urodzenia wystawia lekarz lub położna, która przyjęła poród. Następnie, najpóźnije 3 dni od daty wystawienia , dokument przekazywany jest do urzędu stanu cywilnego. Jeżeli nie zgłosi się urodzenia dziecka w ciagu 21 dni, kieownik urzędu stanu cywilnego samodzielnie wybiera imię dla dziecka i na podstawie karty rejestruje jego urodzenie.
Jaki jest koszt zgłoszenia urodzenia dziecka?
Usługa jest bezpłatna.
Ile trwa czas oczekiwania na zarejestrowanie dziecka po zgłoszeniu jego rodzenia?
Kierownik urzędu stanu cywilnego sporządza akt rodzenia w następnym dniu roboczym po dniu zgłoszenia urodzenia, pod warunkiem, że otrzymał kartę urodzenia dziecka.
Istnieje dwa sposoby odbioru dokementów: odbiór osobisty lub wysyłka pocztą tradycyjną lub przez ePUAP.
Proces rejestracji urodzenia dziecka:
Kierownik urzędu stanu cywilnego na podstawie zgłoszenia oraz karty urodzenia sporządzi akt urodzenia oraz przekaże dokumenty:
- jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia
- powiadomienie o nadaniu numeru PESEL (jeżeli dziecko otrzymało numer PESEL)
- zaświadczenie o zameldowaniu dziecka (jeśli dziecko zostało zameldowane)

Wybór imienia dla dziecka:
Nie ma sformalizowanej listy imion, które można nadać dziecku. Należy jednak pamiętać, że:
- nie można nadać dziecku więcej niż 2 imion
- imię nie może być ośmieszające ani nieprzyzwoite
- imię nie może być zgłoszone w formie zdrobniałej
Kierownik stanu cywilnego może odmówić przyjęcia wybranych przez rodziców imion. W takiej sytuacji kierownik samodzielnie nadaje imię dziecku. Dzięki temu zarejestruje urodzenie od razu. Rodzice dostają wówczas decyzję administracyjną i mają 14 dni, żeby się od niej odwołać.