Click to listen highlighted text!

Wojewódzki Szpital w Przemyślu

Szkoła Rodzenia

Z myślą o Was i Waszym nienarodzonym maleństwie wykwalifikowane położne Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu stworzyły autorski program realizowany w Szkole Rodzenia.

Nasza szkoła przygotuje zarówno teoretycznie, jak i praktycznie na tę tak bardzo oczekiwaną chwilę, jaką jest narodzenie dziecka. Podczas zajęć przyszli rodzice dowiedzą się wielu ciekawych i przydatnych informacji.

Poprzez wykłady, warsztaty oraz zajęcia gimnastyczne prowadzący nauczą Państwa, jak przygotować się do porodu oraz połogu, a następnie jak pielęgnować noworodka.

Ciekawy, autorski program zajęć, prowadzony przez wykwalifikowany personel, rozwieje Państwa obawy dotyczące porodu oraz połogu. Ćwiczenia, w tym trening oddychania czy nauka pielęgnacji noworodka spowodują, że poczujecie się pewniej i bezpieczniej w obliczu zadań, jakim będziecie musieli sprostać w chwili przyjście na świat dziecka.

Zajęcia obejmują tematy takie jak:

  • kolejne etapy ciąży,
  • edukacja psychologiczna,
  • warsztaty z pierwszej pomocy,
  • ćwiczenia z fizjoterapeutą, których celem jest przygotowanie psychiczne i fizyczne do rodzicielstwa.

Kurs Szkoły Rodzenia trwa 8 tygodni. Zajęcia odbywają się jeden raz w tygodniu w godzinach od 16.00 do 18.00. Zapraszamy Mamy po 20-stym tygodniu ciąży do udziału w spotkaniach zarówno z osobą towarzyszącą, jak i indywidualnie.

Udział w zajęciach Szkoły Rodzenia jest cennym doświadczeniem, a program jest dokładnie przeanalizowany, modyfikowany na przestrzeni lat jej istnienia. Dobry, sprawdzony wybór tematów gwarantuje zadowolenie i poprawia poczucie pewności rodziców, którzy oczekują narodzin dziecka.

Jako kontynuację Szkoły Rodzenia prowadzimy spotkania w Szkole Laktacji, w czasie których pomagamy rozwiązywać problemy związane z karmieniem naturalnym, które pojawiają się po porodzie.

Zapisy

W celu ustalenia terminu prosimy o kontakt z p. Anną Łukasiewicz (nr tel. podany poniżej) lub z sekretariatem Oddziału Ginekologii (nr tel. 16 677 5117)

Prowadzącymi są położne:

Bożena Markowska

603 627 000

Tematy poszczególnych zajęć:

1. Spotkanie rozpoczynające kurs

– zapoznanie uczestników Szkoły Rodzenia z prowadzącymi,

– rola Szkoły Rodzenia,

– rola ojca w porodzie,

– oczekiwania uczestników – dyskusja.

2. Poród

– fizjologia ciąży,

– omówienie okresów porodu,

– rola hormonów w porodzie,

– co to jest poród aktywny?

– sposoby łagodzenia bólu,

– pozycje wertykalne.

– fizjologia połogu

– niepokojące stany występujące podczas porodu

3. Noworodek

– pierwsze godziny życia noworodka,

– stany przejściowe,

– szczepienia ochronne,

– zasady pielęgnacji noworodka.

4. Psycholog

– emocje i hormony w ciąży,

– jak kontaktować się z nienarodzonym dzieckiem?

– co dziecko już umie?

– wizualizacja.

5. Fizjoterapeuta – ćwiczenia (ciężarna)

– ćwiczenia prowadzone przez fizjoterapeutę

– przygotowanie usprawniające ciężarnej do porodu,

– sposoby oddychania w czasie porodu,

– procedura przyjęcia do szpitala, zwiedzanie sali porodowej i oddziału położniczego,

– spotkanie z położnymi z sali porodowej.

6. Pielęgnacja noworodka – warsztaty

– przewijanie i kąpiel noworodka,

– jak radzić sobie z kolką u noworodka?

7. Laktacja

– fizjologia laktacji (zalety karmienia piersią),

– technika karmienia piersią,

– problemy w czasie karmienia piersią,

– ocena skuteczności karmienia,

– zasady odżywiania się mamy karmiącej.

8A. Fizjoterapeuta - warsztaty (noworodek)

Zajęcia z fizjoterapeutą  NDT-Bobath z zakresu prawidłowej i przyjaznej opieki nad noworodkiem.

Zajęcia obejmują swoją tematyką następujące zagadnienia:

– rozwoju psychomotorycznego dziecka do 1. roku życia,

– jak stworzyć otoczenie przyjazne noworodkowi, aby właściwie wspierać jego rozwój,

– odpowiednie techniki noszenia, podnoszenia i odkładnia dziecka.

8B. Ratownik - Pierwsza pomoc - resuscytacja krążeniowo - oddechowa na fantomie

Zajęcia z fizjoterapeutą  NDT-Bobath z zakresu prawidłowej i przyjaznej opieki nad noworodkiem.

Zajęcia obejmują swoją tematyką następujące zagadnienia:

– rozwoju psychomotorycznego dziecka do 1. roku życia,

– jak stworzyć otoczenie przyjazne noworodkowi, aby właściwie wspierać jego rozwój,

– odpowiednie techniki noszenia, podnoszenia i odkładnia dziecka.

Co zabrać ze sobą do szpitala?

Poznaj nasz zespół:

Anna Łukasiewicz - POŁOŻNA

Na spotkaniach dotyczących karmienia piersią przybliżam fizjologię laktacji oraz zapewniam pełną gotowość do karmienia dziecka piersią. Obalamy mity i przekazy pokoleniowe, które najczęściej są nieprawdziwe, a jedynie stresują i utrudniają podjęcie karmienia dziecka.

Bożena Markowska - POŁOŻNA

Jestem położną z długoletnim stażem pracy. Prowadzę zajęcia z fizjologii porodu, opowiadam o czymś czego opowiedzieć się nie da, bo przecież każdy poród jest niepowtarzalnym wydarzeniem.

Małgorzata Łukaczyk - POŁOŻNA

Moje zajęcia przybliżą Państwu zasady przyjęcia do szpitala. Podpowiem jak spakować torby do porodu i jakie wziąć z sobą dokumenty. W trakcie zajęć zwiedzamy Blok Porodowy i cały Oddział Położniczy.

Wanda Radymska - FIZJOTERAPEUTKA

Aktywność fizyczna w ciąży ma szereg korzyści: organizm produkuje endorfiny (hormony szczęścia); zapobiega niekontrolowanemu i niezdrowemu przybieraniu na wadze; pozytywnie wpływa na rozwój układu nerwowego, wzroku i koordynacji ruchowej dziecka. Pozwala też zniwelować, a nawet uniknąć wielu dokuczliwych objawów (bóle pleców, obrzęki nóg i inne) oraz pomaga łatwiej przejść przez poszczególne etapy porodu. Dla przebiegu porodu ważne są ćwiczenia wzmacniające, rozciągające i odciążające mięśnie oraz uelastyczniające mięśnie dna miednicy.

Małgorzata Maksym FIZJOTERAPEUTKA

Nasze spotkania pozwolą na przygotowanie się do roli świadomych rodziców w zakresie prawidłowej i przyjaznej opieki i pielęgnacji nad noworodkiem. Nauczą się Państwo, jakie są odpowiednie techniki noszenia, podnoszenia i odkładnia dziecka. Te czynności są wykonywane wielokrotnie, dlatego też warto je potraktować jako wyśmienitą okazję do relacji pełnej miłości, zabawy i pieszczot z dzieckiem. Na szczególną uwagę zasługuje także rozwój psychoruchowy dziecka do 1 r.ż. (anatomia, fizjologia, prawidłowy rozwój, pozycje dziecka i profilaktyka dysfunkcji rozwojowych itp.).

Magdalena Maj - POŁOŻNA

Oczekując narodzin dziecka, warto poznać zasady dotyczące pielęgnacji noworodka. Na zajęciach ze mną dowiecie się jak w bezpieczny sposób zrobić toaletę kikuta pępowiny, wykąpać, przewinąć, ubrać maluszka. Dzięki ćwiczeniom praktycznym z fantomami będziecie mieli okazję poćwiczyć poszczególne etapy pielęgnacji.

Urszula Barańska - POŁOŻNA

W czasie wykładów ze mną dowiecie się o wszystkich procedurach medycznych, które będą wykonywane u Państwa dziecka w oddziale neonatologicznym. Będziemy mówić na temat oceny noworodka po porodzie, postępowania na sali porodowej, kontakcie skóra do skóry oraz znaczeniu wczesnego przystawiania do piersi. Dzięki temu rozwiejemy różnego rodzaju obawy dotyczące odnalezienia się w nowej sytuacji.

Piotr Góral - RATOWNIK MEDYCZNY

Podczas zajęć skupiamy się przede wszystkim na nauce udzielania pomocy dziecku w różnych sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Szkolenie prowadzone jest w formie wykładów, pokazów oraz ćwiczeń na fantomie. Omawiamy takie zagadnienia jak: ocena świadomości, udrożnianie dróg oddechowych, ocena oddechu, prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, postępowanie w przypadku zadławienia oraz prawidłowe wzywanie służb ratunkowych. Standardy postępowania oparte są na najnowszych wytycznych Polskiej Rady Resuscytacji.

Skip to content Click to listen highlighted text!