W Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu rozpoczęliśmy cykl 37 szkoleń dla personelu naszej placówki w zakresie komunikacji z osobami ze szczególnymi potrzebami.
Osoby ze szczególnymi potrzebami to nie tylko osoby niepełnosprawne. To także kobiety w ciąży, osoby z małymi dziećmi, osoby o nietypowym wzroście lub wadze, a także osoby mające problem z komunikowaniem się.
Pracownicy szpitala uczą się komunikować z osobami o różnym stopniu niepełnosprawności i potrzeb. Otrzymują także wiedzę na temat sprzętu, jaki zostanie zakupiony dla potrzeb osób niepełnosprawnych w ramach grantu finansowanego z budżetu Europejskiego Funduszu Społecznego. Zapoznają się również z wynikami audytu dostępności przeprowadzonym w szpitalu.
Jednocześnie personel ma możliwość przekazywania własnych spostrzeżeń i uwag na temat funkcjonowania placówki pod kątem dostosowania do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.
Szkolenia maja charakter warsztatowy i praktyczny. Uwzględniane są rzeczywiste sytuacje, mogące wydarzyć się w szpitalu. Sposób prowadzenia zajęć pozwala postawić się na miejscu osoby np. niewidomej, niesłyszącej lub poruszającej się na wózku inwalidzkim. To pomaga wczuć się w sytuację osoby niepełnosprawnej.
Ogółem planujemy przeszkolić 480 osób.
Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli z Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu.
Szkolenia są kolejnym etapem w dostosowywaniu naszego szpitala dla potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.
Podpisaliśmy również umowy o współpracy z organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych: Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Przemyślu oraz Polskim Związkiem Niewidomych – Koło Powiatowe i Grodzkie w Przemyślu. Z ich pomocą dostosowujemy przestrzeń w szpitalu dla osób niepełnosprawnych.
Wcześniej zakupione zostały tablety z programem, który pomaga w komunikacji z pacjentami mającymi problemy z mówieniem.
Więcej na ten temat tutaj:
http://nowa.wszp.pl/pierwsze-mowiki-na-oddzialach/
Całość realizowana jest zgodnie z dokumentem „Standard dostępności szpitali”, wymogami „Ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami ”oraz realizacją grantu „Dostępność PLUS w Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu”.