8 listopada 2024 roku na Oddziale Chirurgii Naczyniowej Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu odbyło się szkolenie dedykowane nowoczesnym metodom leczenia chorób tętnic obwodowych. Warsztaty, przygotowane specjalnie dla rezydentów chirurgii naczyniowej, zgromadziły młodych lekarzy z Przemyśla, Warszawy, Rzeszowa oraz Sanoka, tworząc przestrzeń do wymiany doświadczeń i zdobywania zaawansowanej wiedzy w tej dziedzinie.
Szkolenie zostało poprowadzone przez dwóch specjalistów – lek. Piotra Stabiszewskiego, kierownika Oddziału Chirurgii Naczyniowej w Przemyślu oraz konsultanta wojewódzkiego ds. chirurgii naczyniowej, który wraz z zespołem odpowiadał za część praktyczną szkolenia oraz dra Torstena Fussa, zastępcy dyrektora interdyscyplinarnego Centrum Naczyniowego w Elblandklinikum w Radebeul w Niemczech – angiologa, współpracującego z wieloma ośrodkami w Europie, angażującego się w międzynarodowe projekty edukacyjne i szkolenia z zakresu chirurgii naczyniowej.
W programie warsztatów szczególny nacisk położono na procedury z wykorzystaniem minimalnie inwazyjnych systemów czterofrenchowych (4F) oraz technikę nakłucia dystalnego. Młodzi chirurdzy mieli okazję obserwować na żywo przypadki operacyjne, a także samodzielnie operować pod czujnym okiem doświadczonych specjalistów z naszego szpitala. Wprowadzenie systemów 4F znacząco zmniejsza obciążenie dla pacjenta, co jest szczególnie istotne w leczeniu schorzeń tętnic podudzia i stopy, pozwalając na mniejsze ryzyko powikłań i szybszą rekonwalescencję.
Ważnym elementem szkolenia była także prezentacja najnowszych technologii dzięki uprzejmości firmy BIOTRONIK. Rezydenci mieli okazję zapoznać się z innowacyjnymi systemami typu OSKAR oraz stentami biodegradowalnymi Freesolve, które stanowią przyszłość w leczeniu chorób naczyń obwodowych. Możliwość kontaktu z zaawansowanymi materiałami medycznymi pozwoliła uczestnikom na pełniejsze zrozumienie nowoczesnych metod interwencyjnych oraz ich zastosowań w praktyce klinicznej.
Warsztaty w Przemyślu były niezwykle wartościowym wydarzeniem, dającym młodym specjalistom nie tylko wiedzę, ale i praktyczne umiejętności niezbędne w dalszej pracy zawodowej. Już teraz zapraszamy na kolejne szkolenia z zakresu chirurgii naczyń.
tekst: lek. Krzysztof Kiper