Nasz szpital został wyróżniony w konkursie Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia. Znaleźliśmy się w gronie 5 nominowanych placówek w kategorii Zarządzanie jakością. Ogółem do konkursu wpłynęło aż 96 zgłoszeń – najwięcej z dotychczasowych edycji.
Kapituła doceniła nasz projekt pod nazwą: „Poprawa wyniku finansowego szpitala oraz podniesienie jakości świadczonych usług w efekcie wprowadzenia nowego modelu zarządzania w Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu”. Obejmował on zbilansowanie finansów szpitala, przy jednoczesnym dążeniu do podnoszenia jakości udzielanych świadczeń, prowadzeniu remontów i wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań. Efektem jest uzyskanie – po raz pierwszy w historii placówki – certyfikatu jakości Ministerstwa Zdrowia.
– Każde wyróżnienie dla szpitala cieszy, bo pokazuje, że nasza praca jest doceniana i idzie w dobrym kierunku. To jest o tyle wyjątkowe, że dotyczy całokształtu pewnych zmian, które sukcesywnie wprowadzamy od kilku lat. Moim priorytetem jako dyrektora jest to, żeby szpital był w dobrej kondycji finansowej, ale jednocześnie, żeby pojawiały się nowe metody leczenia, żeby personel mógł pracować na nowoczesnym sprzęcie, a pacjenci wracali do zdrowia w komfortowych warunkach. Stąd remonty oddziałów, inwestycje w wyposażenie i szereg innych działań – mówi dyrektor Barbara Stawarz.
Do konkursu zostało zgłoszonych aż 96 projektów z całej Polski, to rekordowa ilość jak dotąd i ponad dwa razy więcej niż w zeszłorocznej edycji. – Znalezienie się w finale tym bardziej jest dla nas dużym sukcesem – podkreśla B. Stawarz.
– Konferencja „Zmiany w ochronie zdrowia” to platforma, która w swojej idei ma połączyć ludzi zamiłowanych w działaniu, którzy nie czekają i podejmują inicjatywę, którzy wierzą w swoją sprawczość i wiedzą, że rzeczywistość kreujemy my sami, a nie tylko politycy, którzy są tymi oficjalnymi kreatorami polityki zdrowotnej – powiedziała dr n. ekonom. Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia oraz Center of Value Based Healthcare Uczelni Łazarskiego.
– Zarówno jury preselekcyjne, jak i kapituła miały ogromny problem, żeby wybrać z tego grona nominowanych i wyłonić laureata. Tym samym pozostaje mieć pewność, że dzisiaj poznawać „creme de la creme” polskiej klasy menadżerskiej, placówek, które są prawdziwymi liderami zmian, zmieniają naszą rzeczywistość na lepszą, zorientowaną na pacjenta – podkreśliła.
O idei konkursu mówiła też Alicja Pollesch, dyrektor Strategii, Rozwoju Biznesu i Marketingu oraz członek zarządu Wolters Kluwer Polska. – Szukamy liderów; osób, które nieustannie doskonalą procesy w placówkach, proponują najlepsze rozwiązania.
Konferencję „Zmiany w Ochronie Zdrowia 2024 r.” oraz konkurs Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia zorganizowali Wolters Kluwer Polska i Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.
Konkurs ma za zadanie wyłonienie i docenienie placówek leczniczych, które rozwijają praktyki nakierowane na jak najlepszy efekt zdrowotny w stosunku do nakładów poniesionych na opiekę, czyli działają zgodnie z koncepcją Value Based Health Care (VBHC). Docenia podmioty, które pomimo trudności związanych z prowadzeniem działalności, przodują w poszukiwaniu sposobów na zwiększanie wartości zdrowotnej.