Z uzupełniającego urlopu będą mogli skorzystać rodzice wcześniaków lub noworodków urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji dłuższej niż 4 dni.
Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni, w zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub masy urodzeniowej dziecka. Będzie on wykorzystany w jednej części, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.
- przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g- w wymiarze tygodnia uzupełniają.cego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu, do upływu 15. tygodnia po porodzie
- po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000g- w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie
- po ukończeniu 37. tygodnia ciąży i jego pobytu w szpitalu- pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do28. Dnia po porodzie- w wymiarze tygodnian uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia pom porodzie.
Urlop ten będzie udzielany na wniosek, co oznacza, że rodzice sami zdecydują, czy chcą z niego skorzystać.
Co WAŻNE, zasiłek za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100 % podstawy zasiłku.