Wdrażamy MIDCAB, czyli małoinwazyjne pomostowanie tętnic wieńcowych
Wdrażamy MIDCAB, czyli małoinwazyjne pomostowanie tętnic wieńcowych
Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu dołącza do grona ośrodków rozwijających nowoczesną, małoinwazyjną kardiochirurgię w Polsce. Nasi specjaliści przeprowadzili małoinwazyjny zabieg pomostowania tętnic wieńcowych (MIDCAB). – MIDCAB jest dla chirurga operacją technicznie bardziej wymagającą i pozostaje procedurą wykonywaną jedynie w wybranych ośrodkach kardiochirurgicznych w Polsce – zauważa dr n. med. Krzysztof Olszewski, kierownik Pododdziału Kardiochirurgii w przemyskim szpitalu. Zabieg niesie natomiast wiele korzyści dla pacjenta.
Kardiochirurdzy wykonali małoinwazyjny zabieg pomostowania tętnic wieńcowych u pacjenta z niestabilną chorobą wieńcową. Zabieg ten polega na wykonaniu jednego, a czasem kilku pomostów (bypassów), bez przecinania mostka i bez użycia krążenia pozaustrojowego, czyli małoinwazyjnie.
– Wykonuje się małe kilkucentymetrowe nacięcie między żebrami – w miejscu, w którym wszywa się pobraną wcześniej tętnicę do naczynia wieńcowego. W trakcie zabiegu używamy wideotorakoskopii 3D i specjalnego stabilizatora tkankowego, aby w sposób bezpieczny połączyć bypass z chorym naczyniem wieńcowym – opisuje dr Olszewski.
Korzyści, które odnoszą pacjenci to – poza efektem kosmetycznym – mniejszy uraz operacyjny, mniejsza utrata krwi, krótszy pobyt w szpitalu, szybsza rekonwalescencja, mniejsze ryzyko powikłań gojenia rany pooperacyjnej. Chorzy szybciej i łatwiej wracają do zdrowia.
– Mimo że nie każdy pacjent z chorobą wieńcową kwalifikuje się do tej metody leczenia, zwłaszcza w przypadku zaawansowanej miażdżycy z wieloogniskowymi zmianami w tętnicach wieńcowych, to warto MIDCAB stosować u wszystkich pacjentów spełniających określone kryteria – zaznacza dr Olszewski.
– W Przemyślu każdy pacjent kwalifikowany do bypassów jest oceniany przez kardiochirurga, czy można u niego wykonać taki małoinwazyjny zabieg – dodaje.
Szef przemyskiej kardiochirurgii zauważa, że MIDCAB jest dla chirurga operacją technicznie bardziej wymagającą i pozostaje procedurą wykonywaną jedynie w wybranych ośrodkach kardiochirurgicznych w Polsce. – Wdrożenie programu MIDCAB sprawia, że Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu dołącza do grona ośrodków rozwijających nowoczesną, małoinwazyjną kardiochirurgię w Polsce – podkreśla.
Dumy z kardiochirurgów nie kryje dyrektor szpitala dr n o zdr. Barbara Stawarz.
– Jestem ogromnie dumna, że w Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu pracuje wspaniały zespół specjalistów, który podejmuje się trudnych, nowoczesnych zabiegów, ale niosących realne korzyści dla pacjentów. Dzięki takim oddanym lekarzom chorzy mogą otrzymać „drugie życie” – podkreśla.