Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu rozpoczął wdrażanie projektu realizowanego
w partnerstwie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym pn. „Tryby Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (TOPSOR)” finansowanego z Funduszy Unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko .
W dniu 24.08.2020 część pracowników SOR odbyła pierwsze szkolenie z systemu obsługi pacjenta. Dostarczono do szpitala wyposażenie dla oddziału min. automat biletowy, wyświetlacze, wyposażenie poczekalni – krzesła oraz systemy elektroniczne.
Wprowadzany system to część planu określonego w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ZDROWIA z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego, zakładający miedzy innymi ujednolicenie przyjmowania pacjentów tj. szczegółowe warunki prowadzenia segregacji medycznej w szpitalnych oddziałach ratunkowych.
Zgodnie z przepisami SOR udziela świadczeń opieki zdrowotnej polegających na wstępnej diagnostyce oraz podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego: przetransportowanych przez zespoły ratownictwa medycznego lub zgłaszających się samodzielnie.
Po wdrożeniu systemu TOPSOR wszyscy pacjenci będą zobligowani do pobrania w automacie biletu z oznaczeniem indywidualnego numeru oraz czasu przybycia do oddziału oraz zostaną niezwłocznie poddani segregacji medycznej w przebiegu, której ich stan zdrowia zostanie oceniony
i przypisania do jednej z pięciu kategorii zróżnicowanych pod względem stopnia pilności udzielenia świadczeń zdrowotnych, zwanej dalej „kategorią pilności”, gdzie:
1) kolor czerwony oznacza natychmiastowy kontakt z lekarzem;
2) kolor pomarańczowy oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 10 minut;
3) kolor żółty oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 60 minut;
4) kolor zielony oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 120 minut;
5) kolor niebieski oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 240 minut.
Osoby, które zostaną przydzielone do kategorii pilności oznaczonej kolorem zielonym lub niebieskim, mogą być kierowane z oddziału do miejsc udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej w tym nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Data uruchomienia pełnego systemu w szpitalu planowana jest początkiem 2021 roku.