Pod hasłem „Zdrowa mama, zdrowe dziecko” odbył się cykl wydarzeń organizowanych przez Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu. Poruszone zostały tematy związane z okresem ciąży, opieką nad noworodkiem i niemowlęciem, rolą ojca w kangurowaniu noworodka oraz szerokorozumianą profilaktyką zdrowia kobiet.
Jak długo karmić piersią? Czy mleko modyfikowane jest w stanie dorównać swoim składem mleku matki? Jak prawidłowo nosić i podnosić maluszka? Na te i inne pytania można było znaleźć odpowiedź podczas warsztatów zorganizowanych 6 listopada w szpitalu. Spotkały się one z bardzo dużym zainteresowaniem, zgłosiło się bowiem ponad 80 osób.
Gościem specjalnym spotkania była Estera Michalak – ekspert w dziedzinie laktacji, położna i Międzynarodowa Dyplomowana Konsultantka Laktacyjna. Warsztaty prowadzili również specjaliści z przemyskiego szpitala. Poruszyły one bardzo ważne tematy związane ze zdrowiem kobiet w ciąży i po porodzie, a także dotyczące prawidłowego rozwoju maluszka.
Ciekawym i zyskującym na coraz większej popularności jest kangurowanie dzieci przez ojców. To nic innego, jak bliski kontakt dziecka z ciałem rodzica „skóra do skóry” – czyli bez ubrań, kocyków lub pieluszek. Zwykle noworodek jest kładziony na klatce piersiowej mamy zaraz po narodzinach na sali porodowej. Czasem jednak dłuższe kangurowanie przez matkę jest niemożliwe, np. po cesarskim cięciu. Wówczas kangurować może właśnie ojciec. Takie rozwiązanie przynosi szereg korzyści dla dziecka, m.in. pomaga zredukować stres i wpływa korzystnie na adaptację do całkiem nowego otoczenia.
Warto też zwrócić uwagę na zmieniający się model opieki nad noworodkiem. O ile kiedyś główny ciężar spadał na matkę, to obecnie coraz większą wagę przywiązuje się do roli ojca, który może zastąpić kobietę w większości zadań. Opieka ukierunkowana na rodzinę i wspólne towarzyszenie w dorastaniu dziecka od pierwszych chwil życia, korzystnie wpływa na jego rozwój i poprawia funkcje układu nerwowego.
Podczas warsztatów nie zabrakło instrukcji jak prawidłowo pozycjonować dziecko oraz jak je w odpowiedni sposób podnosić i nosić. Była także mowa o fizjoterapii okołoporodowej, która pomaga kobiecie szybciej wrócić do pełni sprawności po porodzie.
Uczestniczki warsztatów mogły skorzystać z porad psychologa pracującego na oddziale ginekologiczno-położniczym oraz ratownika medycznego, a także instruktażu chustonoszenia.
Oprócz spotkania w szpitalu, zorganizowany został także punkt konsultacyjny w Galerii Sanowa. Ze specjalistami z przemyskiego szpitala można było porozmawiać w ostatnią sobotę października przy okazji imprezy urodzinowej tego centrum handlowego. Wspierały je ekspertki w dziedzinie profilaktyki chorób zakaźnych z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Przemyślu.
Projekt „zdrowa mama, zdrowe dziecko” został zrealizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.