Informujemy, że 15 lutego 2025 r. wejdą w życie nowe zasady korzystania z parkingu przy szpitalu. Co do zasady parkowanie będzie płatne, jednak pierwsze pół godziny postoju pozostanie darmowe. Do bezpłatnego parkowania w wyznaczonych miejscach upoważnieni będą również pacjenci z orzeczeniem o niepełnosprawności i kombatanci.
![terminal parkingowy z urządzeniem do wydawania biletów, szlabanem i kamerami, przed nimi stoi znak drogowy "nakaz jazdy z prawej strony znaku", a z tyłu znak informacyjny "Parking", po prawej stronie widać zaparkowane samochody](https://wszp.pl/wp-content/uploads/2025/02/20250207_132547-768x1024.jpg)
Wprowadzane przez nas zmiany powszechnie obowiązują przy wielu szpitalach w całej Polsce, a w dużych miastach stały się już normą i nikogo nie dziwią. Staraliśmy ustalić system w taki sposób, aby jego obsługa nie stanowiła kłopotu dla użytkowników, a jednocześnie, by uporządkował zasady poruszania się po parkingu i pozostawiania na nim pojazdów.
Niestety bardzo często kierowcy parkują auta w miejscach niedozwolonych, m.in. na terenach zielonych, zastawiają drogi dojazdowe i przeciwpożarowe. Często również na swoje samochody pozostawiają osoby, które nie są pracownikami, ani pacjentami szpitala, traktując parking szpitalny jako punkt przesiadkowy. W ten sposób pozostawiane na wiele godzin auta blokują miejsca dla pacjentów, osób odwiedzających oraz personelu.
Konieczność wprowadzenia zmian wielokrotnie była sygnalizowana przez pracowników oraz pacjentów, którzy sami sugerowali, że rozwiązaniem problemów parkingowych będzie wprowadzenie opłat.
Zmiany zwiększą przepustowość parkingu i pozwolą na utrzymanie porządku w jego obrębie.
Opłaty dla Klienta indywidualnego:
- Korzystanie z parkingu do 30 min – bezpłatne
- Opłata parkingowa powyżej 30 min – 3 zł za każdą rozpoczętą godzinę
- Opłata za bilet szpitalny tygodniowy – 100 zł
- Opłata za bilet szpitalny dwutygodniowy – 180 zł
- Opłata za brak biletu parkingowego – 100 zł
- Opłata za zgubienie lub zniszczenie biletu parkingowego – 50 zł
- Czas na wyjechanie z parkingu po opłaceniu biletu – 10 min
Najważniejsze informacje dotyczące zasady korzystania z parkingu:
1. Parking podzielony jest na trzy strefy parkowania :
a) Strefa płatna otwarta – gdzie nie obowiązuje system szlabanowy, a postój jest możliwy po wykupieniu biletu jednorazowego w kasie parkingowej.
b) Strefa płatna zamknięta – gdzie obowiązuje system szlabanowy, a wjazd i wyjazd odbywa się na zasadzie biletów jednorazowych oraz kart abonentowych.
c) Strefa abonamentowa – przeznaczona dla pracowników Szpitala, dzierżawców, gości, dostawców i odbiorców towarów i usług, gdzie wjazd i wyjazd odbywa się w oparciu o karty abonentowe lub poprzez dodanie do białej listy dostępu.
2. Wjazd i wyjazd:
a) Przy strefie płatnej otwartej Kierowca po zaparkowaniu pojazdu udaje się niezwłocznie do parkometru celem uiszczenia opłaty. W parkometrze wpisuje numer rejestracyjny pojazdu, określa czas postoju i dokonuje opłaty, a bilet zachowuje przy sobie.
b) Przy strefie płatnej zamkniętej Kierowca wjeżdżający na parking musi zatrzymać się przed szlabanem. Kamera LPR odczytuje numer rejestracyjny i nadrukowuje go na bilecie wraz z kodem QR/kreskowym ze wszystkimi niezbędnymi informacjami m.in.: data i czas wjazdu, numer biletu. W momencie odebrania przez klienta biletu następuje automatyczne otwarcie szlabanu.
Wyjazd odbywa się przez terminal wyjazdowy. System kamer rozpoznaje numer rejestracyjny i otwiera szlaban (jeżeli klient wcześniej rozliczył parkowanie). W przypadku braku opłaty, klient ma możliwość zapłaty w miejscu kartą płatniczą lub Blikiem.
c) Kierowca ma możliwość samodzielnego wykupienia tzw. „biletu szpitalnego” tzn. abonamentu krótkookresowego w kasie samoobsługowej. Do dyspozycji są 2 rodzaje biletów: tygodniowy i dwutygodniowy.
d) Płatność za parkowanie odbywa się:
- w automatycznych kasach parkingowych (gotówkowo i bezgotówkowo),
- bezgotówkowo na wyjeździe z parkingu,
- stanowisku kasjerskim (gotówkowo i bezgotówkowo),
3. Z opłat parkingowych zwolnione są m.in.:
- pojazdy korzystających z parkingu w czasie nieprzekraczającym 30 minut;
- pojazdy osób legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności będących właścicielami pojazdu lub przewożących dzieci legitymujące się kartą wydaną dla rodziców lub opiekunów prawnych osób niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem, że zwolnienie przysługuje jedynie w przypadku parkowania pojazdem na miejscach do tego wyznaczonych i nie dłużej niż 8 godzin;
- pojazdy osób posiadających legitymację kombatanta – nie dłużej niż 8 godzin.
- pojazdy służbowe Szpitala i użytkowane do celów służbowych przez personel Szpitala;
- pojazdy jednośladowe, tj. motocykl, motorower, rower, hulajnoga itp. — o ile są pozostawione w miejscach do tego wyznaczonych;
- pojazdy kontrahentów, podmiotów realizujących dostawy oraz świadczących usługi na rzecz Szpitala, na okres wykonywania usług i dostaw.